Fatih Altaylı: İşçiler sudan sebeplerle ayaklandı

Fatih Altaylı: İşçiler sudan sebeplerle ayaklandı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, üçüncü havalimanında çalışan işçilerin açılışa 5 hafta kala “sudan sebeplerden” ayaklandığını yazdı. Altaylı, “4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala ‘Ayaklandılar'” dedi.

Altaylı eskiden üçüncü havalimanıyla ilgili yazdığı bir yazı sonrası Erdoğan tarafından eleştirilmişti. Öte yandan İnşaat-İş Sendikası’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Fatih Altaylı’nın bu ifadelerine tepki gösterildi.

İstanbul’daki yeni havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarına karşı işçiler büyük bir protesto eylemi başlatmıştı. Önceki gün büyük işçi yürüyüşünün ardından, jandarma işçilere çok sert müdahale etmiş ve koğuşlara yapılan şafak baskınıyla 400 işçinin gözaltına alındığı duyurulmuştu. Talep listelerini yayınlayan işçilerin, yatakhanelerdeki tahtakurusu ve bitlere karşı önlem alınması, maaşlarının ödenmesi gibi insani talepleri yer almıştı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise bugünkü köşesinde konuyla ilgili olarak utanç verici bir yazı kaleme aldı.

Altaylı, “sudan sebeplerden” işçilerin ayaklandığını ileri sürerken, “4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala ‘Ayaklandılar'” dedi.

Aylardır şikayetlerini dile getiren ve sayısı net olmayan ölümlere tanıklık eden işçilerin taleplerini yazısında dile getirmeyen Altaylı, işçilerin 4 yıldır hiçbir itirazları yokmuşçasına çalıştıklarından bahsetti. Altaylı, “4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor” dedi.

Altaylı, işçilerin hak aramasından ziyade, “4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz” demelerinin daha makul bir tavır olduğunu belirtirken, “Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor. Hayırdır inşallah!” dedi.

Fatih Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Yanlış hatırlamıyorsam ‘Yeni havalimanında’ temel atma töreni 2014 yılının Haziran ayında yapılmıştı.

Yani tam 4 yıl, üç ay önce.

Yüklenici firmalar, insanüstü bir çaba ve akılalmaz bir süratle işe giriştiler.

Dev inşaat inanılmaz bir hızla ilerledi.

Dev şantiye alanı tüm giriş çıkışlara kapatılmıştı ve inşaat ilerledikçe havalimanı inşaatını sürdüren firma zaman zaman basın kuruluşlarını davet ederek inşaattaki ilerlemeleri, gelinen aşamayı kamuoyuyla paylaşıyordu.

Proje görülmedik bir ivmeyle tamamlanma aşamasına geldi.

Hiçbir sorun görülmüyordu.

Şantiye tıkır tıkır işliyordu.

Arada iş kazaları ile ilgili haberler geliyordu ama bunlar somutlaştırılamıyordu.

Ve 4 yıl sessiz sedasız ve sorunsuz süren inşaatta, ilk kez iki gün önce olumsuzluklar kamuoyuna yansımaya başladı.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: