Fehim Taştekin "ABD, Rakka'ya kimle gidecek?" diye soruyor - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Fehim Taştekin “ABD, Rakka’ya kimle gidecek?” diye soruyor

Fehim Taştekin “ABD, Rakka’ya kimle gidecek?” diye soruyor
Yorum Yap

ABD Başkanı Trump’ın da Obama gibi Türklerle YPG arasında kaldığını ifade eden Fehim Taştekin “Trump’ın birini diğerine tercih etmek durumunda kalmadan her iki güçle birlikte Rakka’ya gitmenin yolunu aradığını”söylüyor. YPG’li bir komutandan aldığı bilgiyi paylaşarak TSK’nın sahada yaşadıklarını ve Türkiye’nin Rakka konusundaki yaklaşımını anlatmış.

 

Yazısına “ABD, Rakka’ya kimle gidecek?”  sorusuyla başlayan Fehim Taştekin, Amberin Zaman’ın Al Monitor’daki yazısını dayanak göstererek,  12-14 Şubat’ta Washington’da görüşmeler yapan Türk heyetinin, YPG konusunda eli boş döndüğünü ifade ediyor.

 

Fehim Taştekin’in Gazete Duvar için bugün  yazdığı köşede, ABD Başkanı Trump’ın da Obama gibi Türklerle YPG arasında kaldığını ifade ediyor. “Trump’ın birini diğerine tercih etmek durumunda kalmadan her iki güçle birlikte Rakka’ya gitmenin yolunu aradığını” ifade eden Taştekin, YPG’li bir komutandan aldığı bilgiyi paylaşarak TSK’nın sahada yaşadıklarını ve Türkiye’nin Rakka konusundaki yaklaşımını anlatıyor.

 

Yazının ilgili  bölümü şöyle:

…YPG’li bir komutanın ifadesiyle “Kürtler çıkarsa SDG’den geriye anlamlı bir şey kalmaz. SDG’de Arap ve Kürtlerin oranlarına dair verilen rakamların çok önemi yok; omurga ve asıl savaşçı unsur Kürtler…

TSK’nin El Bab’dan Rakka’ya taşımayı önerdiği güçler de güven vermiyor…

Bir yandan “Sayımız 10 bini buluyor” diye böbürlenip diğer yandan “El Bab’da topu topu 200 IŞİD üyesi kaldı” diye manipülasyon yapanların neden aylardır Akıl tepesinde saplanıp kaldıklarını da izah etmeleri gerekiyor. Ki hükümete yakın gazeteler bile TSK’nin yedeğindeki milis sayısını 2500 olarak veriyor. 10 bin rakamı Ankara’nın Rakka’ya vaat ettiği asker sayısı olarak geçiyor. Güya geri kalan 7-8 bin kişilik asker Kırşehir ve Hatay’da eğitilen kişilerle tamamlanacak.

El Bab’ı aldıktan sonra Menbic ve Rakka’ya gitme seçeneğiyle ilgili de düş kırıklığı yaratan durum şu: Bir kere El Bab alınmış değil. Konuştuğum yerel kaynaklara göre TSK destekli gruplar El Bab’ın yaklaşık yüzde 30’unu kontrol ediyor.

“El Bab’da operasyon bitti, şimdi sokaklarda tuzaklar temizleniyor” diye açıklama yapmak evvela evlatlarını bu savaşa veren halka karşı sorumsuzluk!”

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: