Son Dakika Haberler

Fikri Sağlar: Dokunulmazlıklar nedeniyle partiden atılmakla tehdit edildim

Fikri Sağlar: Dokunulmazlıklar nedeniyle partiden atılmakla tehdit edildim
Yorum Yap

CHP Mersin milletvekili Fikri Sağlar, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) dokunulmazlıkların kaldırılması kararına 110 milletvekilinin karşı çıktığını ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmak istediklerini, buna karşılık ise partiden “Bunu yaparsanız sizi partiden atarız.’” şeklinde tehdit geldiğini ifade etti. Sağlar, “Bunun için diyorum ki Meclis’in o gün kapanmasına fiilen karar verildi” dedi. 

‘SOKAĞA ÇIKMAYIN UYARISI YANLIŞ’

CHP’li Sağlar, Özgürüz.org’un canlı yayınına katıldı. Gazeteci Hayko Bağdat’ın sorularını yanıtlayan Sağlar, partisinin referandum sonrasındaki tutumunu eleştirdi.

CHP Parti Meclisi toplantısının ardından eleştirilerin alındığını belirten Sağlar, “Ama buna rağmen başta Kılıçdaroğlu olmak üzere sokağa çıkılmaması uyarıları yapıldı. Bu bana göre yanlış” diye konuştu


  ‘PARTİ İÇİNDE ELEŞTİRİLER YÜKSELDİ’

  CHP içindeki eleştirilerin sadece Üsküdar Gençlik Kolları’ndan yapılmadığını kaydeden Fikri Sağlar, “Bir çok yerden hatta Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde benzer sesler yükseldi. Çok haklı bir durum bu. Şu noktaya dikkat çekmek istiyorum aslında Türkiye’de rejim değişti, sayın genel başkana da bunu söyledim. Türkiye parlamenter sistemden ‘tek adam’ rejimine dönüştü” dedi.

  Kesin sonuçların açıklanmasının ardından yargıyla ilgili değişikliklerin yapılacağını hatırlatan Sağlar, “HSYK değişiyor. HSYK atanacakları kendisi belirliyor. Bu ne demektir, bütün mahkemeleri eline geçiriyor demektir” ifadelerini kullandı.

  ‘PARLAMENTOYU BİZ FESHETTİK’

  Sağlar, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda partisini eleştirerek, “‘Parlamentoda kalmaya devam edelim’ deniyor, hangi parlamento? Parlamento kalmadı ki! Biz parlamentoyu dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek verdiğimizde feshettik zaten” diye konuştu.

  Dokunulmazlık konusunda CHP içinde muhalif seslerin de olduğunu aktaran Sağlar, şunları söyledi:

  “133 milletvekilimiz var bunlardan 110’nu dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı net tavır koydu, ‘hayır’ dedi. Sonra biz karşı olanlar dedik ki ‘Bu anayasaya aykırıdır, anayasaya mahkemesine gideceğiz.’ Mahkeme bize bunu müsaade ediyor çünkü 110 milletvekili imzasıyla gidiyoruz. Bize dediler ki ‘Bunu yaparsanız sizi partiden atarız.’ Bunun için diyorum ki Meclis’in o gün kapanmasına fiilen karar verildi.”

  Cumhuriyet

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)