“Fıtrat değil cinayet” diyenleri haklı çıkaran itiraf! TOBB Başkanı: İşçi düşmanı yasaları AKP hükümetiyle hayata geçirdik

“Fıtrat değil cinayet” diyenleri haklı çıkaran itiraf! TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: İşçi düşmanı yasaları AKP hükümetiyle hayata geçirdik

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, AKP iktidarının zorunlu arabuluculuk gibi birçok konuda işçinin karşısında işverenin yanında olduğunu itiraf ederek Erdoğan başta olmak üzere tüm AKP kurmaylarına teşekkür etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, işçilerin hak aramak için doğrudan iş mahkemelerine başvurmasını yasaklayan “zorunlu arabuluculuk” dayatmasının AKP iktidarı sayesinde hayata geçirildiğini ifade etti. AKP iktidarının zorunlu arabuluculuk gibi birçok konuda işçinin karşısında işverenin yanında olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Erdoğan başta olmak üzere tüm AKP kurmaylarına teşekkür etti.

Beşinci kez Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) başkanı seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Mayıs’ta 74. TOBB Genel Kurulu’nda konuştu.

2001 yılından bu yana TOBB’un başında olan Hisarcıklıoğlu, konuşmasında istihdam maliyetlerinin düşürülmesini ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının işveren lehine değiştirilmesini sağladıklarından bahsederek, “Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 92 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor” dedi.

“Hükümetimizle birlikte yaptık”
TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

Kültürümüzde güzel bir söz var: Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikayet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık. Sanayicinin üzerindeki emlak vergisi yükünün azaltılmasını sağladık. Konutta, beyaz eşyada, mobilyadaki vergiler, bizim önerimizle indirildi. Turizm sektöründe uçak ve kurvaziyer destekleri, bizim talebimizle getirildi. Hep şikayet ettiğimiz damga vergisinin kapsamını daralttık. Yıllardır hep talep ederdik. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için, yüzde 5 vergi indirimi de nihayet geldi. Biriken KDV alacaklarımız konusunda da talebimiz üzerine bir çalışma başlatıldı. Bunun da sonuçlanmasını bekliyoruz. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 92 oranında haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Bu vesileyle, bizlere her zaman destek olan sayın cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve Meclis’imize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.”

“Arabuluculuk” müessesi nedir?

2018 başında işçilerin doğrudan iş mahkemesine gitmesinin önüne engel konulmuş, “arabuluculuk” müessesi dayatılmıştı.

Bir işçinin hakkını araması için patrona dava açmasının şartı olarak “arabuluculuk” kurumu uygulanmaya başlanmıştı. İşçi-patron uyuşmazlıklarında, işçinin dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunlu kılınmıştı.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?