Fransa’da Erdoğan’a ‘MİT tırları’nı soran gazeteciden ilk açıklama 

Fransa’da Erdoğan’a ‘MİT tırları’nı soran gazeteci, o soruyu niçin sorduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa ziyaretinde, mevkidaşı Emmanuel Macron ile Paris’te düzenledikleri ortak basın toplantısı sırasında Erdoğan’a sorulan ve ortamın gerilmesine sebep olan “MİT TIR’ları” sorusunun sahibi Fransız gazeteci, o soruyu niçin sorduğunu açıkladı.

‘Yalnızca Türk gazetecilerin artık soramadıklarını sormaya çalıştım 

France 2 televizyonu muhabiri Laurent Richard, Twitter’dan #basınözgürlüğü etiketiyle paylaştığı mesajında ‘MİT tırları’ sorusuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bugün sadece Erdoğan’a Türk gazetecilerin artık soramayacağı soruları sormaya çalıştım.”

Ne Olmuştu?

Erdoğan’ın Paris’te mevkidaşı Emmanuel Macron ile bu akşam düzenledikleri ortak basın toplantısı sırasında Erdoğan ve France 2 televizyonu muhabiri Laurent Richard arasında geçen diyalog, ortamın gerilmesine sebep olmuştu.

France 2 televizyonu muhabiri Laurent Richard, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “2014 yılında sınırda içinde silah olan kamyonlar bulundu. Neden Suriye’ye silah gönderdiniz? Türkiye’nin selefi grupları desteklemesi için ne diyorsunuz?” diye sordu.

Bunun üzerine Erdoğan, “Sorunuzu anlamadım, Suriye’ye kim silah gönderdi? FETÖ ağzıyla konuşuyorsun” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“O operasyonları yapanlar FETÖ’nün savcılarıydı ve onlar şimdi hapiste. İstihbarat teşkilatlarının bu tür operasyonlara yönelik yetkileri hakları vardır. Sen bana bu soruyu böyle soruyorsun da ABD’nin Suriye’ye gönderdiği 4 bin tır silahı niye sormuyorsun? FETÖ ağzıyla konuşmamayı öğrenin.”

 

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?