Gazeteciler Bakırköy Cezaevi önündeydi: “Gerçeklerin Bedeli Gazetecilere Ödetiliyor”

Gazeteciler, 29 Kasım – 6 Aralık döneminde İstanbul ve Diyarbakır’da görülecek tutuklu gazetecilerin davalarına dikkat çekmek ve destek çağrısı yapmak için Bakırköy Cezaevi önündeydi. Gazeteciler, “Gerçeklerin bedeli gazetecilere ödetiliyor”

diyerek meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının davalarına dikkat çekmek için dün (27 Kasım 2018) Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyeleri ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu destek verdi.

Gazeteciler; İsminaz Temel, Semiha Şahin, Pınar Gayıp, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün’ün de aralarında olduğu en az sekiz gazetecinin tutulduğu Bakırköy Cezaevi önünden meslektaşlarıyla ilgili özgürlük talebinde bulundular.

“Gazetecilik suç değildir tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartını açıldığı eylemde konuşan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyesi Safiye Alağaş, gazetecilerin gerçekleri yazdığı için tutuklandığını belirtti:

“Biz şu an gözaltında olan Yeni Yaşam Gazetesi çalışanlarının da, tutuklu arkadaşlarımızın da serbest bırakılmasını istiyoruz. Bizler gerçekleri yazdığımız için tutuklanıyor gözaltına alıyoruz. Biz gazeteciler iktidar gibi düşünmek zorunda değiliz, ama gerçekleri yazmak zorundayız. Gazetecinin görevi halka kamuoyuna gerçekleri duyurmaktır. Gözaltılar, tutuklamalar bizleri yıldıramayacaktır. Bizler gerçeklerden taviz vermeden yazmaya devam edeceğiz.”

“Gerçeklerin bedeli gazetecilere ödetiliyor”
Grup adına basın açıklamasını Jinnews muhabiri ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyesi Kevser Özkaynak okudu. Gerçeklerin sesinin şiddet ve baskı yoluyla susturulmaya çalışıldığı bir dönemden geçildiğini belirten Özkaynak şunları şöyledi:

“Haber yapmamız, soru sormamız, görüntü çekmemiz, hatta yaptığımız haberleri paylaşmamız bile suç sayılıyor, hakkımızda davalar açılıyor. Gazetecilerin ortaya çıkardığı gerçekler karşısında sorumluların yargılanması gerekirken bedel yine gazetecilere ödetiliyor.

ETHA muhabirleri İsminaz Temel, Pınar Gayıp, Semiha Şahin, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanları Hicran Ürün, Reyhan Hacıoğlu, İhsan Yaşar, İshak Yasul ve Mehmet Ali Çelebi bu hafta ikinci kez hakim karşısına çıkacak. İlk duruşmalarında da mahkeme sürecini yakından takip ettiğimiz arkadaşlarımız serbest bırakılmadılar. Haberlerinin başına dönemediler. Mahkeme, bilirkişi gibi davranarak, arkadaşlarımızın gazeteciliğini sorguladı, tartışmaya açtı. Biz arkadaşlarımızın gazeteciliklerine tanığız, mahkemenin tavrını kabul etmiyoruz”

Temel: “Karanlık iktidarlarını inşa etmek için gazeteciliği hedef alıyorlar”

ETHA muhabiri Ebru Yiğit, 29 Kasım’da İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak olan ETHA muhabiri İsminaz Temel’in gönderdiği mesajı okudu.

Temel’in mesajı şöyle:

“Sevgili dostlar, değerli meslektaşlarım; Şimdi sizinle aynı gökyüzüne bakıyorum. Çünkü sesiniz hep sesim oldu, yürekleriniz yüreğimin atışını güçlendirdi. Bir yılı aşan mapusluğumda inceliğin en değerlisi olan dayanışmayla yanımda oldunuz. Sonsuz sevgiler, iyi ki varsınız! Gözaltı, tutuklama ve baskılarla gazeteciliğin hedef alındığı bu ülkede, onurlu gazetecilik ve özgür basın geleneği bedellerle bugüne geldi. ‘Öyle basın masınla olmaz’ diyen tüm zihniyetler karanlık iktidarlarını inşa etmek için önce gazetecileri hedef aldı. Bugün yaşanan süreç bunun açık özetidir. Ancak dünden bugüne yaşanan baskı ve zora rağmen gerçeğin izinden giden gazeteciler de susmadı, susturulamadı. Tek birimiz dahi hapiste kalmayana dek, baskı ve zor sona erene dek mücadelemizi sürdüreceğiz. İçeride ya da dışarıda. Özgürlüğümüzün de, umut dolu geleceğimizin de teminatı mücadelemizdir. 29 Kasım’da görüşmek ve bu kez sarılmak umuduyla. Hepinizi dostlukla kucaklıyorum.”

29 Kasım – 6 Aralık’taki gazeteci davaları şöyle:

İsminaz Temel – 29 Kasım 2018 Perşembe – İstanbul 27.Ağır Ceza Mahkemesi

İsminaz Temel ve Havva Çuştan’la birlikte toplam 23 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 16 Temmuz’da İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Havva Cuştan’ı tahliye eden mahkeme İsminaz Temel’in tutukluluğuna devam karar vermişti.

Temel, Ekim 2017’den beri tutuklu.

Pınar Gayıp – Semiha Şahin 5 Aralık 2018 Çarşamba – İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin, muhabiri Pınar Gayıp ile birlikte dört kişinin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Her iki gazeteci de tahliye edilmemişti.

Gayıp ve Şahin, Nisan 2018’den beri Bakırköy Cezaevi’nde tutuluyor.

Hicran Ürün ve Reyhan Hacıoğlu 6 Aralık 2018 Perşembe – İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi

Davada, Özgürlükçü Demorkasi’den Hicran Ürün ve Reyhan Hacıoğlu ile birlikte 20 basın çalışanı yargılanıyor. İlk duruşmaları 12 Eylül’de görüldü ve altı basın çalışanından sadece Pınar Tarlak tahliye edildi.

İddianamade gazetecilere, “Silahlı Örgütüe Üye Olmak”, “Örgüt Propagandası Yapmak”, “Terör Örgütlerinin Yayınlarını Basmak veya Yayınlamak” suçlamaları yöneltildi.

Soruşturma kapsamında haklarında iddianame hazırlanan gazeteciler şöyle: Davut Uçar, Ersin Çaksu, Fırat Benli, Günay Aksoy, Hicran Ürun, İhsan Yaşar, İshak Yasul, Mehmet Ali Çelebi, Mizgin Fendik, Önder Elaldı, Pınar Tarlak, Ramazan Sola, Reyhan Hacıoğlu, Yılmaz Yıldız.

Kibriye Evren – 6 Aralık 2018 perşembe – Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Evren, Diyarbakır’da 9 Ekim’de evlere düzenlenen operasyonla gözaltına alındı ve tutuklandı. Evren’e dair hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları suç delili olarak sunuldu. Evren, 12 Ekim’den beri Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: