Son Dakika Haberler

Gençlik örgütleri işkenceli gözaltılara tepki gösterdi: “Suruç anması yasaklanamaz”

Gençlik örgütleri işkenceli gözaltılara tepki gösterdi: “Suruç anması yasaklanamaz”
Yorum Yap

Gençlik örgütleri işkenceli gözaltılara tepki gösterdi: “Suruç anması yasaklanamaz”

20 Temmuz Kadıköy Süreyya Operası önünde Gençlik Örgütleri tarafından yapılacak olan yürüyüşe polis saldırısı bugün İHD İstanbul Şube’de bir araya gelen gençlik örgütleri tarafından protesto edildi.

İstanbul- Dün (20 Temmuz) gece saatlerinde gözaltına alınan 14 genç serbest bırakılırken, bugün gençlik örgütleri “Suruç’u anmak yasaklanamaz” diyerek İHD’de açıklama yaptı.

Gençlik örgütleri adına yapılan ortak açıklamada, katliamın üstünü örten ve anılmasına tahammül edemeyen faşizan zihniyetle sonuna kadar savaşacaklarının mesajını verildi.

“Suruç katliamına sebep olan ve anılmasına tahammül edemeyen zihniyetle savaşacağız”

Roza Kahya tarafından okunan açıklamada, “Biz gençlik örgütleri olarak bütün bu baskılara ve yasaklara rağmen ‘Suruç Yasaklanamaz’ diye haykırmak için, 33 düş yolcusunu anmak için 20 Temmuz 2018 Cuma günü bir anma programı gerçekleştirmek için bir araya geldik fakat OHAL kaldırıldığı halde anma gerçekleştirmemize izin verilmedi. OHAL’in kaldırılmasını faili kendisi değilmişçesine müjdeleyen AKP ve tetikçisi polis, meşruiyetini kaybettikçe daha fazla da saldırganlaşarak kurulan bu yeni diktatörlüğü korumaya devam edeceğini beyan etmiş oldu” denildi.
Kahya, açıklamanın devamında devlete sorumluların neden yargılanmadığına dair sorulan soruların ardından tüm düş yolcularının kavgası olacaklarını ve pes etmeyeceklerini vurguladı. Kahya, “Suruç katliamı’na sebep olan onun üstünü örten ve anılmasına dahi tahammül edemeyen faşizan zihniyetle sonuna kadara savaşacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamanın ardından gençlik örgütlerinden işkence ile gözaltına alınan gençler söz alarak gözaltında yaşadıklarını aktardı. Konuşmalarda mücadeleye devam edeceklerinin vurgusu yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: