Gizli tanık konuştu ABD’de Türk gemisine baskın yapıldı

New Jersey’deki bir Türk kargo gemisine ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ajanları tarafından baskın yapıldı. ABD’ye yasadışı yollarda göçmen getirdikleri belirtilen geminin kaptan ve başmakinisti Pensilvanya’da yargılanacak.

Hürriyet’ten Rıza Canikli’nin haberine göre, ABD’nin New Jersey eyaletindeki Elizabeth Limanı’nda ‘Niledutch Opresy’ isimli, Marshall Adaları’na bağlı Türk kargo gemisine baskın düzenlendi. Pazartesi gece yapılan baskında  ‘ABD’ye yasadışı yollardan adam sokmak ve bunu ticarete dönüştürmek’ ile suçlanan geminin ikinci kaptanı Özcan Köse ve kardeşi başmakinist Oğuz Köse, getirdikleri diğer iki Türk göçmenle birlikte tutukladı.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (CPB) ajanı Nicholas K. Feil tarafından hazırlanan ve Pensilvanya Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi’ne sunulan suç duyurusuna göre, Köse kardeşlerin kurduğu insan kaçakçılığı şebekesi, Mayıs 2013 tarihinde kendi özel kamaralarında 18 gün saklayarak ABD’ye soktukları bir Türk’ün Nisan 2016’da polise yakalanınca itirafçı olup gizli tanıklık yapmasıyla ortaya çıktı.

%d blogcu bunu beğendi: