Gözaltı Süresi İşkencenin Bir Başka Şekli Oldu

25 Aralık’ta gözaltına alınan 6 gazeteci ile ilgili dosya hala ortada yok. 30 Günlük gözaltı süresinin gazeteciler için infaza dönüştüğünü söyleyen avukatları, bu sürenin delil üretmek amacıyla verildiğini ifade etti. Gözaltındaki Derya Okatan ise 20 gündür açlık grevinde. 

demokrasi3.com’un haberine göre; İstanbul merkezli yürütülen soruşturmada 25 Aralık’ta gözaltına alınan gazeteciler Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Derya Okatan, Mahir Kanaat ve Eray Saygın 20 gündür gözaltında tutuluyor. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan gazetecilerin ne ile suçlandığına dair ise henüz bir bilgi yok. Gazeteciler hakkında herhangi bir delil şu ana kadar avukatlara tebliğ edilmiş değil. Gözaltına alınan gazetecilerden Derya Okatan’ın başlatmış olduğu açlık grevi eylemi ise devam ediyor. Okatan’a şu anda B1 vitamini verilirken, hayli zayıfladığı belirtildi.

 

Gazetecilerin avukatları  Özcan Kılıç,  30 günlük gözaltı kararının hukuksuz olduğunu belirtirken “Ellerinde olmayan delilleri üretmeye çalışıyorlar” diye konuştu. Avukatlardan Bülent Çoban ise, dosyanın içeriğine dair hiçbir şey bilmediklerini kaydederek, “Normalde 5-10 gün uzatılan gözaltı süreleri burada 30 gün birden verildi. Bununla ne kastettiler anlamış değiliz” dedi. Avukat Sezin Uçar ise hücrelerin çok kalabalık ve havasız olduğunu belirterek 19 gündür gözaltında tutulmalarının başlı başına bir infaza dönüştüğünü vurguladı. Savcılığa çıkarılacakları günün bile belli olmadığını ifade eden Uçar, uzun gözaltı süresinin işkenceye dönüştüğünü söyledi. Uçar, açlık grevinde olan Okatan’ın aşırı kilo kaybı yaşadığını dile getirdi.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: