“Gün ışığı”ndan daha fazla yararlanma fikri mimarlara ilham verdi: “More Sky”

Kuzey Amerika ve Avrupa’da giderek daha yoğunlaşıp binaların birbirine gölge yapması nedeniyle sokakların gölge tarafında kalan ve az güneş alan evler ve apartmanların gün ışığından daha fazla yararlanabilmesi için uzayan bir pencere tasarlandı. Arjantinli mimar Aldana Ferrer Garcia, gün ışığından daha fazla yararlanılabilecek bir çözüm önerisi sundu.

“More Sky” (Daha Çok Gökyüzü) küçük apartmanlar için görsel rahatlama, gün ışığına erişim ve temiz hava sağlayan bir duvar girintisi olarak tanımlanabilir.

Gün ışığı ve mavi gökyüzü yalnızca kaliteli bir hayat için değil, aynı zamanda sağlık için de çok kıymetli. Güneş ışığı eksikliği sebebiyle düşük D vitamini sağlık sorunu yaratıyor. D vitamini eksikliği normal kemik sağlığının bozulmasına sebep oluyor. Güneş ışığı eksikliği diyabet, tüberküloz, hipertansiyon, göğüs kanseri, pankreas kanseri, kalp ve damar hastalıkları ve son zamanlarda MS hastalığı ile ilişkilendiriliyor.

Bu konuda, Oxford Üniversitesi’nde nörobilimci Prof. George Ebers, güneş ışığı eksikliğinin yüksek MS oranlarına sebep olduğunu söyleyerek, The Guardian’a “Eğer Birleşik Krallık’ın D vitamini seviyesini Queenslanders’ın seviyesine çıkarabilirsek, MS oranını yüzde 80 azaltabileceğimizi tahmin ediyoruz”  açıklaması yapmıştır.

 

fotoğraf: theplaidzebra

 

Gün ışığının sağlık için yararlarının yanı sıra ekonomik yararlarına da değinmek doğru olacaktır. Gün ışığı ısıtma ve ışıklandırma masraflarını önemli derecede azaltıyor. 1862’de başka bir bireyin gün ışığı hakkını ihlal edilemeyeceğini belirten Antik Işıklar Yasası İngiltere’de kabul edildi. Gölge düşürülmüş ev sahipleri günümüz parasıyla binlerce dolar zarar için dava açabiliyorlardı. Ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri bu yasayı şehirlerin ticari büyümesi için olumsuz olacağını düşünerek kabul etmemişti.

 

theplaidzebra

Mega şehirlerdeki nüfus yoğunluğunun giderek sınırları zorlaması sebebiyle gün ışığına ulaşmak için tek çare yukarı çıkmak oluyor. Bu yüzden şehir sakinleri için giderek küçülen gökyüzünden az da olsa faydalanmak için Garcia’nın fikri oldukça önemli.

 

Kaynak: The Plaid Zebra ve gaiadergi

%d blogcu bunu beğendi: