#güvenliseçim! Meclis’te ‘ittifak yasası’ ‘milli irade uyurken’ gizlice geçiriliyor

#güvenliseçim! Meclis’te ‘ittifak yasası’ ‘milli irade uyurken’ gizlice geçiriliyor

TBMM’de canlı yayının olmadığı bu gece sabaha kadar “ittifak yasası’ olarak adlandırılan yasa, sessizce geçiriliyor.

CHP ve HDP milletvekillerinin tüm itirazlarına rağmen AK Parti ve MHP’nin bastırmasıyla ‘milli iradenin uykuda olduğu saatlerde’ yasa geçirilmeye çalışılıyor. AKP ve MHP’nin hazırladığı, seçim ittifakını yasal zemine oturtacak kanun teklifi oylanacak. Ancak muhalefet, seçim güvenliğini yok etmenin yasal zemininin oluşturulduğu konusunda hemfikir.

Meclis Anayasa Komisyonu’ndan geçen ittifak düzenlemesi, Meclis’te oylanıyor. Teklife göre, genel seçimde, ittifak yapacak partiler, seçim takviminin başlamasından itibaren en geç yedi gün içinde, ‘ittifak protokolü’ ile Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuracak.

AKP’nin MHP’nin 18 Mart’ta yapılacak kongresi öncesinde öneriyi Meclis’te yasalaştırmak için acele ettiği iddia ediliyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kongreye bu şekilde gitmek istediği, önerinin Meclis’ten geçmesiyle seçmen tabanına ‘ittifakı garantiledik’ mesajı vermek istediği belirtiliyor.

DEĞİŞİKLİKLER NE?

İttifak oyları yüzde 10’u geçerse, katılan partiler de barajı aşmış sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.

YSK, gerekli gördüğü hallerde sandıkların taşınmasına ve sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilecek. İttifak düzenlemesinin yasalaşması durumunda, Genel Kurul’da, torba kanun tasarısının görüşmelerine devam edilecek.

TORBA TASARI

96 maddelik tasarıyla, içerik veya yer sağlayıcısı yurt dışında bulunan kuruluşların, internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için RTÜK’ten lisans almaları zorunlu olacak.

Elektrik motorlu otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, arazi taşıtı ile motosikletler, muadil araçların yüzde 25’i oranında vergilendirilecek. Terör eyleminin ortaya çıkarılması ve bertaraf edilmesinde yardımcı olanlardan hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilecek.

16 yaş ve üzerindeki aracını hurdaya ayırarak yeni araç alanlara, 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki getirilecek.

Milletvekilleri seçim güvenliğinin kaldırıldığını ifade ederek gece yarısı yapılan oylamalara tepkili:

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?