Hakimin Selahattin Demirtaş kararı: ‘Suça Eğilimli’!

TBMM’de, Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra 4 Kasım’da tutuklanan ve hakkında açılan toplam 31 davada ilk mahkumiyet cezasını dün Doğubayazıt Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davadan alan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 5 aylık hapis cezasının, ‘suça eğilimli kişiliği ve pişmanlık göstermemesi’ gerekçe gösterilerek ertelenmediği ortaya çıktı.

Mahkeme, ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçunu işlediğinin sabit olduğunu, suçun işleniş şekli, sanığın kastına dayalı kusurunun yoğunluğu, oluşan netice, suçun işlendiği yer ve zaman nazara alınarak HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘a önce 6 ay hapis cezası verdi, bu cezayı daha sonra 5 ay hapis cezasına indirdi.

 

‘suça eğilimli kişiliği ve pişmanlık göstermemesi’

Mahkeme HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a verdiği 5 aylık hapis cezasını ertelememesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmamasını ise, ‘Sanığın adli sicil kaydının ve UYAP sisteminin kayıtlı olduğu dosyalardan anlaşılan suça eğimli kişiliği, suç işlenmesindeki özellikler, sanığın işlediği suç ile ilgili herhangi bir pişmanlık göstermemesi ve bu suretle tekrar suç işleyeceğine ilişkin mahkememizde kanaat oluşturması sebebiyle sanık hakkında hükmün 5237 sayılı TCK’nın 51. maddesine göre ertelenmesine 50. maddesine görev Kısa Süreli Hapis Cezasının Seçenek Yaptırımların çevrilmesine ve 5271 sayılı TCK’nın 231. maddesine hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına’ diye gerekçelendirdi.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: