Halk ozanları ve bir tarih anlatma biçimi ‘müzik’ / Turabi SALTIK

Halk ozanları ve müzik

Toplulukların inandıklarının arka planında, binlerce yıllık yaşamın kökeninde sanatın kusursuz halleri ve müziğin beğenilir oluşu, sanatçılara saygınlık kazandırdı.

Müzik ve müzisyenler pek çok zorluklardan geçerek geldiler. Müzik hem eğitim, hem duygu, hem de gönül işidir. Doğaya ve coğrafyaya ait insanları ayrım gözetmeden sevmektir. İnsana dair olan sorunlara kafa yormaktır. İnsanı sevmektir, sevdadır, aşktır aynı zamanda. Her coğrafyada, her toplumda o coğrafyanın ve o toplumun insanlarının dertleri, sevinçleri, istemleri, mutlulukları, mutsuzlukları, ezgileri, ağıtlarıdır. Onların kavgaları, sevdaları, özgürlük mücadeleleridir.

Müzik, insanların, ülkelerin ortak malıdır. Müziği seven, müziği bilen, yüreğinde insan sevgisi ve sıcaklığı olan daha iyi müzik yapar. Müziğin vatanı, yurdu her taraftır. Müziği yapanın yurdu, toprağı vardır. Toprağıyla, yurduyla, halkıyla anılır müziği yapan. Bugün müziğin ve ozanın seveni çoktur. İkisinin dostu olur, düşmanı olmaz.

İnsan acılarıyla ağladı, sevinçleriyle güldü. Acı da sevinç de müziğe yansıtıldı. Halklar tarihte zorluklardan dolayı toprakları için çok gözyaşı döktüler. Müziği de gözyaşlarıyla oluştu. Onlar dedelerinden, ninelerinden acı, ayrılık ve özlem dolu pek çok öykü dinlediler. Bu öyküler insana, yaşama dair öykülerdi. Hepsi olmasa da pek çoğu müziğe yansıtılabildi.

İnsanlar kendi tarihlerinin zorluklarıyla acı ve yokluklarla ülkelerinden sürüldükten sonra yaban diyarlarda yok olup gittiler. Yabancı diyarlarda farklı bir yaşama ayak uyduramayınca sevdiği kişiye ve umduğu yaşama kavuşamayınca genç yaşta ölüp gidenlerin acıları da müziğe yansıtıldı. Onlarca genç aşığın ayrılık, hüzün ve kavuşamamış olmalarının öyküleri… Yurdundan ayrıldıktan sonra sürgünde yakınlarını kaybederek yerleştirildikleri topraklarda acı çekmiş her bir kimsenin “kurda kuşa yem olsaydık, orada olsaydık” diyen ve açlık, yoksulluk çeken on binlerce genç gelinin, genç delikanlının, genç kızların yaşamlarıdır müzik.

Dilin korunup geliştirilmesi, geleneklere ve bazı adetlere uyulmasında müziğin rolü büyüktür.

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: