Halkbank ve THY hisseleri de Varlık Fonu’na bırakıldı

Başbakanlık’tan hafta sonunda yapılan açıklamada, Hazine bünyesinde bulunan bazı kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesine karar verildiği duyurulmuştu.

Bugün yapılan açıklamaya göre; Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY’nin yüzde 49.12, Halkbank’ın yüzde 51.11 hissesinin de özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği belirtildi.

Dün, Resmi Gazete’de Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul ve Türksat’ın sermayelerinde bulunan Hazine’ye ait hisselerin tamamı, Türk Telekom’un yüzde 6.68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden ve Çaykur’un TVF’ye aktarıldığı duyurulmuştu.

 

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen: “THY’deki yolsuzlukları örtbas etmek için yapılmış bir düzenlemedir.”

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen alınan kararla ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’ya konuşan Haluk Pekşen, “bu şirketlerin Varlık Fonu’na devredileceği belliydi. Çünkü THY’nin zararı 3 milyar doları aştı. Şimdi fona devredilen kar eden şirketlerin kaynakları, THY’deki hortumu kapatmak için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

%d blogcu bunu beğendi: