Hangi oy geçersiz?

YSK’nın CHP temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, herkesi oy vermeye çağırdı. Yakupoğlu, “Endişeye de gerek yok. SEÇSİS güvenli, Suriyeli seçmen yok, mükerrer seçmen yok, trafoda kedi yok” dedi. 

 

SEÇİM TAKVİMİ NORMAL SEYRİNDE DEVAM EDİYOR

Yakupoğlu; “Sosyal medyadan insanları sandıktan uzaklaştırmak için mesajlarla bilgi kirliliği yaratılıyor. Bu mesajlar ‘Hayır oyu geçersiz olacak’ diye başlatıldı. Şimdi ‘Sandık sonuç tutanağında eksik bilgi var’ diye mesaj yayılıyor. Bunların hiçbirinin gerçekle ilgisi yok. Seçim takvimi normal seyrinde devam ediyor. 

 

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy verebilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kâğıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy kullanabilecek. T.C. kimlik numarası olmayan kimlik belgesi ibraz edenlerin oy kullanabilmesi için seçmen bilgi kâğıdı veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibrazı şart olacak.

YSK.GOV.TR

 

Seçmenler, ‘www.ysk.gov.tr’ sitesinden hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek. İki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile ‘tercih’ mührü kullanılacak. 

HANGİ OY GEÇERSİZ?

Vatandaşlarımız oy pusulalarını çizmesinler, yırtmasınlar, diğer tarafa taşırmasınlar, ortaya basmasınlar. Tercihleri neyse o bölümün üzerine mührü bassınlar. Tek tarafta birden fazla mühür olmasında da sakınca yok. Bunun dışındaki oylar geçerli sayılacak. YSK genelgelerinde de bu açıkça yazılı. Sitemizden inceleyebilirler.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?