Hasan Ali Yücel, üniversitelerin bölünmesine karşı tepkili - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Hasan Ali Yücel, üniversitelerin bölünmesine karşı tepkili

Hasan Ali Yücel, üniversitelerin bölünmesine karşı tepkili
Yorum Yap

Hasan Ali Yücel, üniversitelerin bölünmesine karşı tepkili

İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi üniversitelerin bölen tasarıya karşı tepkili. Fakülte, tasarıya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada “Ülkemizin nitelikli öğretmen ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden koparılması, mezunlarının geçmişlerinin silinmesi anlamına geleceği gibi, Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’ni yüksek puanlarla kazanarak yerleştirilmiş olan öğrencilerimizin ve tüm eğitim camiasının ağır kaybı anlamına gelecektir. Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden koparılması, temeli disiplinler arası çalışmaya dayanan öğretmen yetiştirme sürecinin ruhuna aykırıdır. Bu anlamda Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi, işbirliği ve ilişkisi bulunan diğer fakültelerden ayrı düşünülemez” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Biz İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri olarak olağanüstü Fakülte Akademik Genel Kurul toplantısında oybirliği ile aşağıdaki kararları almış bulunuyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İstanbul Üniversitesi tüm fakülteleri, öğretim üyeleri, öğrencileri ve mezunlarıyla bir bütündür, bölünemez. Temeli I453’e dayanan bu köklü kurumun önemli bir parçası olan Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden koparılması tarihsel bir hata olacaktır.
İstanbul Üniversitesi’ni de kapsayan, üniversitelerin bölünmesi yönündeki kanun tasarısı geri çekilerek iptal edilmelidir.

Ülkemizin nitelikli öğretmen ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden koparılması, mezunlarının geçmişlerinin silinmesi anlamına geleceği gibi, Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’ni yüksek puanlarla kazanarak yerleştirilmiş olan öğrencilerimizin ve tüm eğitim camiasının ağır kaybı anlamına gelecektir.

Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi, Türkiye’nin her köşesine eğitim hizmeti götüren nitelikli öğretmenler yetiştirmektedir. Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden koparılması, temeli disiplinler arası çalışmaya dayanan öğretmen yetiştirme sürecinin ruhuna aykırıdır. Bu anlamda Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi, işbirliği ve ilişkisi bulunan diğer fakültelerden ayrı düşünülemez.”

Birgün

Fotoğraflar: Emre Orman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: