Son Dakika Haberler

Hayır Meclisleri “Meşru Değilsiniz!” çağrısı yapmıştı. Eylemcilere polis saldırdı.

Hayır Meclislerine polis saldırısı

Hayır Meclisleri “Meşru Değilsiniz!” çağrısı yapmıştı. Eylemcilere polis saldırdı.
Yorum Yap

Hayır Meclisleri “Meşru Değilsiniz!” çağrısı yapmıştı. Eylemcilere polis saldırdı.

Hayır Meclisleri’nin Kadıköy’de gerçekleştirmek istediği  ‘Meşru değilsiniz’ yürüyüşüne polis saldırdı. Polis, plastik mermi kullanarak eylemcileri dağıtsa da ara sokaklarda toplanan eylemciler, yürüyüşlerine devam etti. Tekrar bir araya gelen eylemciler, açıklama yaptı.

Hayır Meclisleri, AKP’nin Olağan Kongresinin olduğu gün “Meşru Değilsiniz” diye haykırmak için bir araya gelmişlerdi.

Evrensel’in haberine göre; Saldırı sonrasında tekrar toplanan kitle Moda Caddesi’nden Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na yürüyerek burada bir açıklama yaptı.

‘Meşru değilsiniz’ sloganıyla Süreyya Operası’na yürümek isteyen Hayır Meclisleri üyelerinin yürüyüşü sırasında polis plastik mermiyle saldırdı. Polisin saldırısı üzerine ara mahallelere dağılan kitle yürüyüşüne ara mahallelerde devam etti. 

Saldırı sonrasında toplanan kitle Moda Caddesi’nden Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na kadar sloganlarla yürüyerek meydanda bir açıklama yaptı.

Hayır Meclisleri adına açıklamayı okuyan Şeyda Gümüşay 16 Nisan’da seçmenlerin en az yarısının tek adam rejimine ‘hayır’ dediğini vurgulayarak “Ancak sokak sokak çalışarak kazandığımız ‘Hayır’ımız 16 Nisan akşama gasbedildi. Referandumdan hayır çıktığı takdirde çözülme sürecinin başlayacağını ve iktidarını kaybedeceğini bilen saray ve yandaşları YSK iradesiyle ‘hayır’ diyenlerin iradesini çalarak, hileli seçim sonuçlarını önümüze koydu” dedi. 

Referandumun meşru olmadığını dile getiren Gümüşay şöyle konuştu; “On binlerce insanı işlerinden eden KHK’ler, tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyımlarla kurumsallaşmış OHAL düzeni meşru değildir. 

İşçi ve emekçilerin kıdem tazminatını, yıllardır mücadeleyle kazandıkları hakları gasbedecek düzenlemeler meşru değildir. 

Kadınların yaşamlarına, haklarına, müdahale anlamına gelecek, kadınları erkek şiddeti karşısında korumayan yasalar meşru değildir.” 

Bütün bunlara karşı, referandum sonuçlarının ardından tencere tavayla pencerelere çıkan, kent meydanlarını doldurarak ‘hayır kazandık’ diyen on binlerin ve hayır oyu veren milyonların gerçek olduğunu ve iktidara karşı yükselen itirazın meşru olduğunu belirten Gümüşay: “Bugün şu saatlerde kaybettiklerinin farkında olanlar demokrasi ve tarafsızlık iddialarıyla hızlıca kongre düzenleyerek meşru olmayan bir başkanlık sisteminin ilk adımını atmaktadır. Bize dayatılan tek adam rejimine karşı herkesi ‘meşru değilsiniz’ sözünü büyütmeye Hayır meclislerinde mücadeleye davet ediyoruz” dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: