“Hayır ve Ötesi”: Sandık sana emanet, inisiyatif almaya çağırıyoruz!

Referanduma 2 aydan az bir süre kala, seçimlerin sağlıklı bir ortamda yapılacağına dair endişeler sürüyor. Seçim güvenliği endişelerini ortadan kaldırmak  ve hayır oylarının güvenliğini sağlamak için ‘Hayır ve Ötesi’ adlı yeni bir girişim kuruldu. Hayır ve Ötesi, yurttaşları “Sandık sana emanet” diyerek inisiyatif almaya çağırıyor.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek Anayasa Referandumu’nda sandık güvenliğini sağlamak için ‘Hayır ve Ötesi’ girişimi  harekete geçiyor. Girişime pek çok aydın, akademisyen, yazar, siyasetçi ve gazeteci ile Birleşik Haziran Hareketi  destek veriyor.  Hayır ve Ötesi tarafından yapılan tanıtımda  “Anayasa değişikliklerine halkın HAYIR demesini kolaylaştırmak ve referandum günü HAYIR oylarını korumak için bir yurttaş inisiyatifi olarak kuruldu” denildi.

Başkanlık sistemini de içeren Anayasa Değişikliği Referandumu’na giderken, bundan önceki seçimlerde sıklıkla gündeme geldiği gibi  ‘seçim güvenliği’ konusunda yine endişeler var. Oy ve Ötesi’nin  seçimde müşahit olarak  inisiyatif almayacağını duyurması üzerine bu endişeler daha da arttı. Bu nedenle yeni bir inisiyatif devreye girdi. . Hakkaniyetli bir seçimin gerçekleşmesi ve verilecek ‘hayır’ oylarının çalınmaması için harekete geçen Hayır ve Ötesi, yurttaşlara da katılım çağrısında bulunuyor.

Söz konusu girişim, hayirveotesi.org internet sitesinden şu duyuruyu paylaştı:

 

Bir yurttaş inisiyatifi

“Eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve barış isteyen, her türden dinsel inanç sömürüsüne karşı laikliği savunan tüm yurttaşları, bu hedeflere ulaşmanın ilk adımı olarak başkanlık planlarını boşa çıkarma mücadelesinde birleşmek üzere, ‘Hayır ve Ötesi’ne çağırıyoruz. ‘Hayır ve Ötesi’, AKP ve MHP tarafından dayatılan Anayasa değişikliklerine halkın HAYIR demesini kolaylaştırmak ve referandum günü HAYIR oylarını korumak için bir yurttaş inisiyatifi olarak kuruldu.

‘Hayır ve Ötesi’nin internet sitesi, yurttaşların istedikleri bilgilerini paylaşarak, HAYIR çalışmalarına istedikleri bölgede katılmalarını, referandum günü de sandık görevliliği görevini eşgüdüm halinde sürdürmelerini sağlamak üzere tasarlandı. Çalışmalarda tüm önemli merkezi kararlar tüm katılımcılar tarafından, tüm önemli alt grup kararları ilgili alt grupların katılımcıları tarafından alınacak.

 

‘Hayır ve Ötesi’ için görev başına çağırıyoruz!”

Bu amaç doğrultusunda, internet sitesi ve bağlı sosyal medya mecraları aracılığıyla katılımcılar arasında bilgi paylaşımı, tartışmalar ve önemli kararlara ilişkin oylamalar yapılacak.

‘Hayır ve Ötesi’nin çağrı metnini benimseyen herkes bu çalışmaya katılabilecek, yerel toplantılar düzenleyebilecek, alt gruplar kurabilecek, çağrı metnindeki ilkeler doğrultusunda çalışmalar yürütebilecek. ‘Hayır ve Ötesi’ için görev başına çağırıyoruz!”

 

İnternetten başvuruluyor

Girişimin destekçilerinden biri olan Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ, Hayır ve Ötesi’yle ilgili  bilgi verdi. Birgün’e konuşan Yanardağ, ‘Hayır ve Ötesi’nin, referandumda tarafsız kalacağını açıklayan Oy ve Ötesi ile bir ilgisinin bulunmadığını belirterek “Biz tarafız” dedi. Yanardağ:

“Yurttaşlarımızın öncelikle hayirveotesi.org adresindeki sitemizi ziyaret etmeleri gerekiyor. Orada il, ilçe, mahalle bazında nerede görev alabilecekleri konusunda bir yönlendirme mevcut. Dahası ‘Müşahit olmak istiyorum’, ‘Yazılım desteği vermek istiyorum’, ‘Sandık görevlisi olmak istiyorum’, ‘Çalışmalara katılmak istiyorum’, ‘Forumlara katılmak istiyorum’, ‘Avukatım, hukuki destek vermek istiyorum’, ‘Tasarım desteği vermek istiyorum’ şeklinde bir veya birden fazla tercihte bulunabilirler.” diyerek görev almak isteyenlere seslendi.

***

Hayır ve Ötesi iletişim kanalları

1) Facebook sayfa: https://www.facebook.com/hayirveotesi.org/
2) Twitter sayfası: https://twitter.com/HayirveOtesi
3) Instagram sayfası:https://www.instagram.com/hayirveotesi/
4) E-posta:iletisim@hayirveotesi.org
Tel: 0542 234 86 58/ 0542 234 87 58 / 0542 234 88 58

%d blogcu bunu beğendi: