Son Dakika Haberler

HDP, Demirtaş ve Yüksekdağ için AHİM’e başvurdu

HDP, Demirtaş ve Yüksekdağ için AHİM’e başvurdu
Yorum Yap

HDP, tutuklu olan Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın hukuksuz bir şekilde tutuklu olmasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yaptı.

Heyette, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, milletvekilleri Osman Baydemir, Ertuğrul Kürkçü, Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Strazburg Temsilcisi Faik Yağızay ile Avukat Reyhan Yalçındağ yer aldı.

Anayasa Mahkemesi tarafından inceleme yapıldığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapma zorunluluğu doğduğu vurgulandı. Başvuruda, “ülkenin en çok oy alan üçüncü partisi olan HDP’nin eş genel başkanlarının seçmenlerini ve partiyi temsilen katıldıkları eylemler ve düzenledikleri basın açıklamaları nedeniyle özellikle referandum sürecinde, tutuklu yargılanıyor olmalarının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan özgürlük ve güvenlik hakkını, ifade özgürlüğünü ve serbest seçim hakkını ihlal ettiği” ifade edildi.

AİHM başvurusunda, referandum sürecinde etkili bir “Hayır” kampanyasının örgütlenmesi için çalışan muhalefetin susturulması ve cezalandırılması amacıyla yürütülen, keyfi ve sistematik bir hal alan gözaltı ve tutuklamaların siyasi bir amaç taşıdığının altı çizildi.

Başvuruyu yapan HDP heyeti, Anayasa Mahkemesi’nin 95 gündür işlem yapmadığını hatırlarak, mahkemenin kendi kararının arkasında durmasını istedi. Heyet, AİHM’i de kendi içtihatlarını ve evrensel hukuk kurallarını uygulamaya davet etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)