HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili ifade verdi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmalarının ardından yaptığı açıklama nedeniyle SEGBİS ile bağlanarak  ifade verdi.

Evrensel’in haberine göre Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak  ifade verdi.

Demirtaş kendisine atfedilen suçla ilgili savcılığın kovuşturmaya yer olmadığına dair verdiği kararın doğru bir karar olduğunu belirtirken  “Bu tamamıyla eleştiri hakkıdır. Açıklamada tek bir hakaret cümlesi ya da hakaret ima eden bir cümle yoktur” dedi.

HDP lideri şöyle devam etti: “Parlamenterin iki temel görevi vardır. Biri yasama, birisi denetleme görevidir. Parlamentoda denetleme görevini önergelerle yapabilecekleri gibi, parlamento içi ve dışı konuşmalarla da bunu yaparlar. Burada söz konusu konuşmaya dair açıklamada, Türkiye Cumhuriyet devleti adına yürütme yetkisini kullanan görevlilerin, bu görevden kaynaklı eylem ve işlemlerine karşı bir eleştiri yapılmıştır. Bu konuşmadaki asıl önemli konu, parlamenterin denetleme hakkı ve görevidir. Bu soruşturmanın sadece ifade özgürlüğümüzü değil, parlamenter denetleme hakkımızın da ihlali olduğunu düşünüyorum.”

%d blogcu bunu beğendi: