HDP Eş Genel Başkanları: İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejimizde ve taktik adımlarımızda bir değişiklik söz konusu değildir - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

HDP Eş Genel Başkanları: İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejimizde ve taktik adımlarımızda bir değişiklik söz konusu değildir

HDP Eş Genel Başkanları: İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejimizde ve taktik adımlarımızda bir değişiklik söz konusu değildir
Yorum Yap

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, İstanbul seçimleri konusunda verdikleri kararda herhangi bir değişiklik olmadığını ve Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı

“Erdoğan’ın AA’ya etik dışı bir şekilde sızdırılan bu metin üzerinden partimizi ve Sayın Öcalan’ı karşı karşıya getirmeye çalışması, siyasette ne kadar pragmatist davrandığını ve çaresiz kaldığını da göstermektedir”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubuna ilişkin tartışmalar sürerken HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’dan konuya ilişkin açıklama geldi. Eş Başkanlar, soru işaretlerini gidermek için yaptıkları açıklamada kararlarında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade ederken “Sayın Öcalan’ın açıklaması ile HDP’nin şimdiye kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir. HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir” dedi.

Abdullah Öcalan’ın 18 Haziran’da İmralı Adası’nda yapılan görüşmede avukatları aracılığıyla HDP’ye iletilmesini istediği mektuba ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yazılı açıklamada bulundu.

Dün itibariyle sürdürülen tartışmaya ilişkin HDP’nin görüş ve saptamalarının yer aldığı açıklama şöyle:

HDP, demokratik müzakerenin sembolü olan bir partidir

“HDP, demokratik siyasetin ve demokratik müzakerenin sembolü olan bir partidir. Türkiye’de yeni bir tarz-ı siyasetin temsilcisi olan HDP hakkında Sayın Öcalan’ın yaptığı açıklamalar, iktidar partisinin güncel siyasi hesaplarının ve seçim polemiklerinin çok üstünde tarihsel bir anlam ve derinliğe sahiptir.

HDP, bir bütün olarak demokratik uzlaşma kültürü üzerinden toplumun demokratik dönüşümünü hedefler. Demokratik ittifakın gerçekleşmesi, demokrasi ve barış mücadelesinin başarıya ulaşması için çabalar. Bu nedenlerle de Sayın Öcalan’ın aynı bağlamdaki açıklamalarını demokrasi ve barışın kazanılması mücadelesi için çok hayati ve kıymetli görür. İktidar ve muhalefeti ile tüm toplumsal kesimlerin de sorunların çözümü konusunda bu demokratik yaklaşıma sahip olmaları beklentisi içindeyiz.
İmralı ada hapishanesinde kendi görüş ve düşüncelerini çok sınırlı koşullarda açıklama imkanı olan ve halen tecrit ortamında tutulan Sayın Öcalan’ı ve tarihsel bir bağlam içinde söylediklerini taraflı-tarafsız, niyetli-niyetsiz güncel siyasal hesapların ve seçim polemiklerinin aracı haline getiren söylemler, başta Kürt sorununun demokratik çözümü olmak üzere toplumsal sorunlarımızın demokratik siyaset zeminindeki çözümünün imkanlarını zayıflatır, demokrasi ve barış mücadelesine zarar verir.
Öcalan, demokrasi ve barış mücadelesinde önemli bir politik konuma sahiptir

Sayın Öcalan’ın demokrasi ve barış mücadelesinde önemli bir politik konuma sahip olan HDP’nin de kurucu fikriyatının mimarlarından olduğu unutulmamalıdır. Kürt sorununun demokratik çözümünün ve toplumsal barışın en önemli muhataplarından birisi olan Sayın Öcalan’a yönelik güncel faydacı ve ahlaki olmayan tutum Türkiye’nin barış, adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesini de akamete uğratır. Eşit yurttaşlık temelinde birarada yaşamın toplumsal sözleşmesini hedefleyecek demokratik bir anayasa ittifakının ve demokratik uzlaşı kültürünün kök salması için, tarafı ne olursa olsun hukuk, adalet, evrensel değerler ve özgür siyaset temelinde herkesin tavrını belirlemesi gereklidir.

Savcılığın ve idarenin sorumluluğundaki bir metin muhataplarına henüz ulaşmışken, AA’ya sızdırılmış olması 20 yıllık hukuk ve ahlak dışılığın da ispatıdır
İktidarın bir ajansı olarak çalışan AA’nın, sorumsuz tutumu basın ahlakının siyasal çıkarlar için nasıl ayaklar altına alındığını göstermek açısından ibretliktir. AA’nın tutumu İmralı’daki hukuk güvensizliğinin ve ihlalinin bir ispatıdır. Savcılığın ve idarenin sorumluluğundaki bir metin muhataplarına henüz ulaşmışken, AA’ya sızdırılmış olması 20 yıllık hukuk ve ahlak dışılığın da ispatıdır. Demokratik kamuoyu asıl bu keyfiliğe odaklanmalıdır. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AA’ya etik dışı bir şekilde sızdırılan bu metin üzerinden partimizi ve Sayın Öcalan’ı karşı karşıya getirmeye çalışması, siyasette ne kadar pragmatist davrandığını ve çaresiz kaldığını da göstermektedir.
HDP, kutuplaşma siyasetinde taraf değildir
Öcalan’ın ürettiği Üçüncü Yol Stratejisinde ve çağrısında da belirtildiği gibi HDP, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki kutuplaşma siyasetinde taraf değildir. Çatışmacı ve kutuplaştırıcı bir dille her şeyi ‘siyah-beyaz’ olarak tarif eden, karşıtlıklar üzerine inşa edilen, belli bir gerilim stratejisi eşliğinde sürdürülen, dikte edici bir siyaset tarzının Kürt sorunu dahil, bütün sorunları kronikleştirdiği ve demokratik çözüm imkanlarını tükettiği, giderek birlikte yaşama imkanlarını yok etmeye başladığı görmezden gelinemez. Seçim öncesi sürece damgasını vuran kibirli ve üstenci dil yerine, çatışmacı ve kutuplaştırıcı bir siyaset tarzı yerine, ikna edici bir dili ve demokratik siyaset tarzını egemen kılmak, sorunları demokratik müzakere yöntemleriyle çözmek, demokratik bir uzlaşma kültürünü geliştirmeye çalışmak yeni bir siyasi iklimin de başlangıç adımı olacaktır.

Öcalan’ın yaptığı açıklamanın geniş siyasal perspektifi son derece nettir ve ‘üçüncü yol sizsiniz’ demiştir. HDP’nin ‘üçüncü yol’ diye ifade ettiği demokrasi yoludur, barış yoludur. Bütün toplumsal kesimlerin demokrasi ortak paydasında buluşması yoludur.

HDP, zorbalığın karşısındadır ve demokratik siyaset konusunda ısrarcıdır

HDP nereden gelirse gelsin zulmün, haksızlığın ve zorbalığın karşısındadır. Bugüne kadar HDP olarak izlediğimiz politik strateji ve taktiklerle, güç kazandıkça oligarşik bir karaktere bürünen AKP iktidarını zayıflatarak demokratik değerlere dönmesine sağlamaya çalışmaktadır. Stratejimiz aynı zamanda toplumsal muhalif tüm güçleri de başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye’nin tüm sorunlarına karşı demokratik duyarlılığa çekmeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan Sayın Öcalan’ın açıklaması ile HDP’nin şimdiye kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir. Öcalan da, HDP de demokratik siyaset tarzında ısrarcıdır ve Türkiye’nin siyasi ve toplumsal sorunlarının çözümünü güncel bir gelişme olan sadece İstanbul seçimlerine indirgenmeyecek tarzda ele alınmasını önermektedir.

HDP’nin stratejisinde bir değişiklik söz konusu değildir

İki tarihsel blok arasında taraf olmamak ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik olarak seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir.”

Ne olmuştu?

HDP’nin tutuklu önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 23 Haziran’da Kürtlerden Ekrem İmamoğlu’na destek vermesi çağrısında bulunurken verdiği bir röportajda da Kürt seçmenin çok daha kararlı ve daha yüksek bir katılımla sandığa gideceğini düşündüğünü belirtmişti.

Öcalan’ın sızdırılan mektubu

Dün akşam (20 Haziran) Anadolu Ajansı ve İHA tarafından Abdullah Öcalan’ın bir mesajla, HDP’li seçmene ‘tarafsız kalın’ çağrısı yaptığı iddia edildi. HDP’li kimi isimlerden bu iddiaya yalanlama gelirken, bugün Öcalan’ın avukatları bir açıklama yaparak Öcalan’ın “kararı HDP’nin vereceğini” söylediğini bildirdi.

Öcalan’ın “HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ikilemlere kendini angaje etmemesi, seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir” dediğini öne süren AA, kaynak olarak da Öcalan’a görüştüğünü açıklayan ve kameralar karşısında ‘Öcalan mesajı’ olduğunu iddia ettiği bir metin okuyan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’a dayandırdı.

AKP’nin son hamlesi

AKP’nin, Kürt oylarını Binali Yıldırım lehine çevirebilmek için son hamlesi olarak yorumlanan bu mesaja, HDP eski Milletvekili Ziya Pir şu ifadelerle karşılık verdi:

“Pişkinliğin bu kadarına da… Seçimi kaybedeceklerini anlayınca böyle YALAN haber servis ediyorlar.
Kimse bu tür YALAN haberlere itibar etmesin.#HDP’lilerin oyları #İmamoğlu’na!”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: