HDP, komisyon raporuna tepki gösterdi: “Darbeyi saklama, AKP’yi aklama raporu”

HDP, komisyon raporuna tepki gösterdi: “Darbeyi saklama, AKP’yi aklama raporu”

HDP sözcüsü Osman Baydemir, geçen hafta açıklanan Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun raporu için “Darbeyi saklama, AKP’yi aklama raporudur” diyerek tepki gösterdi.

Raporun darbe girişiminin kontrollü şekilde gerçekleştirildiği ve siyasi ayağının gizlediğini savunan CHP, komisyonun AKP’li başkanının ismine atıfta bulunarak  “Bu Reşat Petek’in bal saçan raporu” demişti.

 

Partisinin grup toplantısında konuşan Baydemir: “AKP’yi aklama raporudur.”

Partisinin grup toplantısında konuşan Baydemir, komisyonun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadelerine başvurmadığını hatırlattı.

Baydemir şöyle devam etti: “Bu nasıl bir darbe araştırma komisyonudur. Bu nasıl bir darbeyi ve hakikati açığa çıkarma çabasıdır. AKP ve Erdoğan’ın başından beri darbeyi bütün gerçekliğiyle ve çıplaklığıyla açığa çıkarma gibi bir niyetleri yoktu. Çünkü, karanlıkta kalması gereken noktalar, kara delikler vardı. Ne zaman ki o karanlıklara ışık tutulmaya başlandı, o zaman komisyonun faaliyetlerinin noktalanması gerektiğine karar verildi. Tamı tamına 661 sayfadan oluşan bu raporun içerisine baktığımızda, hemen hemen her şey var ama olması gereken hiçbir şey yok. Bu komisyon gerçekleri, darbeyi saklama, AKP’yi aklama komisyonudur. Bu rapor darbeyi saklama, AKP’yi aklama raporudur.”

 

‘Ecevit var, ‘Ne istediniz de vermedik’ diyenin ismi yok’

HDP’nin rapora ‘meşruiyet’ vermemek için bir süre sonra komisyon üyelerini çektiğini kaydeden HDP sözcüsü, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu rapor içerisine Bülent Ecevit’in ismini yerleştireceksiniz ama ‘Ne istediniz de vermedik’ diyenin ismini geçirmeyeceksiniz. Kusura bakmasınlar, bu devlet içerisine çöreklenmiş olan yapıyla 12 yıl boyunca ortaklığınız, aynı yatakta kalışınızın ısısını bu rapor soğutmaya yetmedi, yetmeyecektir.”

 

diken

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?