HDP Milletvekili Altan Tan’dan ‘İstanbul’u Kurtarma Bakanlığı’ önergesi 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis’e İstanbul’u Kurtarma Bakanlığı Kurulmasına ilişkin önerge verdi

HDP Milletvekili Altan Tan’dan ‘İstanbul’u Kurtarma Bakanlığı’ önergesi 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İstanbul’da nüfusun hızla arttığını, yoğun göç alan şehirde çarpık kentleşmenin ve trafik sıkıntısının yaşandığını; tüm yeşil alanların imara açıldığını gerekçe göstererek Meclis’e ‘İstanbul’u Kurtarma Bakanlığı’ kurulması konusunda önerge verdi.

Önerge metni şöyle:

2016 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Türkiye’de ikamet eden nüfus, 79 814 871 kişidir. Bu sayı bir önceki yıla göre 1 073 818 kişi artmıştır. Türkiye genelinde il ve ilçe merkezlerinde ikamet eden kişi sayısı ise 73 milyon 671 bin 748 olmuştur. Resmi veriler henüz açıklanmamış olmasına rağmen Türkiye’nin güncel nüfusunun ise 2017 verilerine göre 82 milyon 835 bin 90 kişiye ulaştığı basında yer almaktadır.

Köy ve beldelerden ilçe merkezlerine, ilçe merkezlerinden il merkezlerine ve illerden de metropollere göç hızla devam etmektedir. Türkiye nüfusunun %18,55’inin ikamet ettiği İstanbul, 14 804 116 kişi ile en kalabalık nüfusa sahip olan ildir. 2017 yılı nüfusunun da tahminen 15 milyonu geçeceği düşünülmektedir.Yüzölçümü 5.313 km2 olan İstanbul ilinde km2ye 2786 insan düşmektedir. İstanbul nüfus yoğunluğu 2786/km2’dir.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gözbebeği olan İstanbul, nüfus yoğunluğu, aşırı trafik sıkışıklığı, tüm yeşil alanların imara açılması, silueti bozan yüksek katlı binalar, plansız ve çarpık yerleşme gibi sorunlardan dolayı fiilen kitlenmiş bir duruma gelmiştir. Kayıtlı olmayan kişiler ve turist sayısı ile birlikte hesaplandığında 19-20 milyon civarı bir nüfusu olan İstanbul için ivedilikle doğru bir planlama yapılmazsa nüfus artış hızı azalmayacak aksine her geçen gün daha da artacaktır.

İstanbul nüfusunun artmaması için farklı bölgelerden belirlenen iller cazibe merkezleri haline getirilerek nüfusun başka illere yönlendirilmesi amaçlanmalıdır. Bunun için Almanya modeli örnek alınabilir. Belirli iş alanları ve sektörler belirli illerde yoğunlaştırılmalıdır. Seçilmiş bazı iller alışveriş merkezleri, turistik tesisler, sosyal, tarihi ve kültürel alanlar, ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetleri açısından da geliştirilerek cazibe merkezi haline getirilmelidir. Oluşturulacak il alanları ile İstanbul’dan bazı sektörler Anadolu’nun çeşitli illerine kaydırılmalıdır. İstanbul’a son zamanlarda yapılan 3. Köprü, 3. Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi yatırımlarla belirli rahatlamalar sağlanacağı düşünülüyor olsa da bu yatırımlar yeni nüfus çekecek ve aynı sorunlar tekrar gündeme gelecektir.

İstanbul’da hızla artan nüfus sorununu çözmek ve İstanbul’un daha yaşanabilir bir il olabilmesi için bir Bakanlık olarak İstanbul’u Kurtarma Bakanlığı oluşturulmalı ve gereken önlemler araştırılıp adımlar atılmalıdır. Bu amaçla bir Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.

Hdp.org

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?