HDP sordu: Düşük fiyatlı dövizin, Zarrab Davası nedeniyle HalkBank’a gelecek ceza haberleriyle ilgisi var mı?

HDP sordu: Düşük fiyatlı dövizin, Zarrab Davası nedeniyle HalkBank’a gelecek ceza haberleriyle ilgisi var mı?

“Düşük fiyatlı döviz satılmasının, Zarrab Davası nedeniyle HalkBank’a ceza geleceği haberlerinin ardından yaşanması tesadüf müdür?”

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Halkbank’ın dövizi piyasa fiyatından düşük satmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na sordu.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, 31 Ağustos 2018 Cuma gecesi Halkbank’ın internet sitesi üzerinden piyasa fiyatının neredeyse yarısı değerinden dolar ve euro satılmasını sordu.

Kurtulan, soru önergesinde şunları dile getirdi:

“Yaklaşık yarım saat boyunca dolar 3,72’den euro ise 4,32’den satılmıştır. Bu gelişme ile ilgili peş peşe yapılan açıklamalarda ‘kısıtlı sayıda müşterinin’ 4.6 milyon dolar alımı yaptığı, dövizin piyasa fiyatının altında satılmasının nedeninin ise ‘Döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı üçüncü parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata’ olduğu ifade edilmiştir. Ancak bir anda kamuoyu gündemine oturan bu gelişme ile ilgili halen akılda kalan soruları cevaplayacak ve kuşkuları giderecek bir açıklama yapılmamıştır.

Bu bağlamda;

1 – 31 Ağustos 2018 Cuma gecesi Halkbank sitesinden doların 3,72’yi, euronun ise 4,32’ye satılmasının asıl nedeni nedir?

2 – Halkbank hangi yazılımı kullanmaktadır ve bu yazılımın böylesi karanlık bir gelişmeye elverişli olmasını nasıl açıklamaktasınız?

3 – Halkbank açıklamasında bahsi geçen ‘operasyonel hata’ nedir?

4 – Sınırlı sayıda işlem yapan hesap sahipleri kimlerdir? Hangi hesap sahibi ne kadar döviz alımı gerçekleştirmiştir? Bu hesap sahipleri hakkında hangi işlem yapılmaktadır?

6 – Bahsi geçen gelişmeden önce ve sonra Halkbank’taki döviz miktarları ne kadardır?

5 – Düşük fiyatlı döviz satılmasının, Reza Zarrab Davası nedeniyle HalkBank’a ceza geleceği haberlerinin hemen ardından yaşanması tesadüf müdür?”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: