HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tahliye edildi

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tahliye edildi

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tahliye edildi.

Hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla 25 yıla kadar hapsi istenen HDP Kars Milletvekili ve HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tahliye edildi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturma kapsamında 31 Ocak 2017 tarihinde tutuklanmıştı.
HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 2014 yılı Ekim ayında IŞİD saldırısı altında olan Kobani için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tahliye edildi.

25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Bilgen’in tahliye kararının, her ay rutin olarak yapılan tutukluluk incelemesi sonucu verildiği bildirildi.

Bilgen, 29 Ocak’ta Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘adli kontrol’ ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı.

Bilgen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturma kapsamında 31 Ocak’ta tutuklanmıştı. (Cumhuriyet)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: