HDP ve CHP'den Sinop'taki engellemeye tepki: Yasaklar nükleer santrale karşı mücadeleyi engelleyemez - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

HDP ve CHP’den Sinop’taki engellemeye tepki: Yasaklar nükleer santrale karşı mücadeleyi engelleyemez

HDP ve CHP’den Sinop’taki engellemeye tepki: Yasaklar nükleer santrale karşı mücadeleyi engelleyemez
Yorum Yap

HDP ve CHP’den Sinop’taki engellemeye tepki: Yasaklar nükleer santrale karşı mücadeleyi engelleyemez

AKP, 22 Nisan’ da Sinop’ta NKP’nin (Nükleer Karşıtı Platform) düzenleyeceği “SİNOP NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYOR” mitingini yasakladı.

Yasağa HDP ve CHP Milletvekillerinden tepki geldi. HDP Çevre Komisyonu adına yapılan açıklamanın yanı sıra CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de yazılı bir açıklamayla seçimlere yasaklar altında gidilmesine sert tepki gösterdi.

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Nükleer santral ölüm demektir”

AKP-Saray İktidarı, seçim startını yasaklarla veriyor. OHAL koşullarında tüm muhalif sesleri zorbalıkla susturmayı icraat haline getiren AKP, bu politikalarını tırmandırarak kazanmayı hayal ediyor.

1 Mayıs bildirisi dağıtanlara yönelik gözaltı ve tutuklama saldırısı ile fiili yasak uygulayan iktidar, şimdi de 22 Nisan’ da Sinop’ta NKP’nin (Nükleer Karşıtı Platform) düzenleyeceği “SİNOP NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYOR” mitingini yasakladı. Bu yasak hükümetin doğaya ve insana karşı açtığı savaşın bir sonucudur.

Başta Sinop halkı olmak üzere bu ülkenin doğadan, emekten, eşitlikten, özgürlükten yana insanları bu uygulamalara teslim olmayacak, “Nükleer santral ölüm demektir” demeye devam edecektir.

Hiçbir iktidar bu tip yasakçı, zorba politikalarla ayakta kalamaz, kalamayacak. Halklarımızın birleşik özgür iradesi en güçlü yanıtı yine mücadele alanlarında verecektir.

CHP’Lİ KARADENİZ: YASAKLARLA SİNOPLULARI YILDIRAMAZLAR

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 22 Nisan Pazar günü yapılması planlanan nükleer santral karşıtı mitingin yasaklanmasına tepki gösterdi. Karadeniz, “Sinop’a nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğimizi biliyorlar. Mücadelemizi ve kararlılığımızı görüyorlar. Haksızca ve hukuksuz yasak getiriyorlar. Yasaklarla bizi yıldıramazlar” dedi.

CHP’li Karadeniz, Çernobil Felaketinin 32’inci ve Fukuşima’nın 7’inci yılı nedeniyle 22 Nisan 2018 Pazar günü yapılması planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. “Bu karar hukuksuz ve siyasi bir karardır” diyen Karadeniz, şunları söyledi:

“Halkın düşüncesini ifade etme, özgürlüğüne ve hak arayışına müdahale edilmiştir. Yasakçılar, antidemokratik karar ve uygulamalarıyla iş başındalar. Ne bir güvenlik sorunu ne de kamu düzenini bozacak bir durum yokken hakkını arayan biz Sinoplulara yasak getirmek, kendinden olmayan, kendi gibi düşünmeyenlere yasakları reva görmek, tüm hak ve özgürlüklerin kendisi ve yandaşları için sınırsız kullanılmasında bir sakınca görmemek adil değildir. Sinop ve Türkiye’nin dört bir yanından gelecek insanlarımızın haklı ve demokratik talebi, Sinop’u ve tüm ülkemizi karanlığa götürmek için yapılan bu projenin derhal durdurulmasıdır. Sinop’a nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğimizi biliyorlar. Mücadelemizi ve kararlılığımızı görüyorlar. Yasaklarla bizi yıldıramazlar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: