HDP'den açıklama: Sonuçlar meşru değil tanımayacağız! - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

HDP’den açıklama: Sonuçlar meşru değil tanımayacağız!

HDP’den açıklama: Sonuçlar meşru değil tanımayacağız!
Okunma : Yorum Yap

HDP’den açıklama: Sonuçlar meşru değil tanımayacağız!

HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Filiz Kerestecioğlu, referandum sonucunu değerlendirdi. HDP’li vekiller, meşru olmayan bu sonucu tanımayacaklarını vurguladılar. Seçimde çok ciddi usulsüzlüklerin yapıldığına dikkat çeken Kaya ve Kerestecioğlu, HDP müşahitlerinin 668 ıslak imzalı tutanağının ekranlarda verilen sonuçlarla çeliştiğine işaret etti.

‘668 ISLAK İMZALI TUTANAK İLE VERİLEN SONUÇ ÇELİŞKİLİ!’

Birgün’den Zeynep Kuray’a sonuçları değerlendiren HDP Milletvekili Hüda Kaya, referandum sonuçlarının meşru olmadığını vurguladı. Bütün kanalların sadece Anadolu Ajansı’ndan (AA) verilen sonuçlara mahkum edildiğini hatırlatan Kaya, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile AA arasındaki bilgi akışındaki farkın ortaya çıkmasıyla YSK’nın sonuçlarının yasaklanmasının buna kanıt olduğuna işaret etti. Sandıkların henüz yüzde 80’i sayılmışken, yüzde 99’unun açılmış algısı yaratıldığını belirten Kaya, “Bir alavere dalavere ile bir oldu bittiye getirdiler” dedi. Sonuçların manipüle edilmesine rağmen, ‘Hayır’ın yüzde 52 oranında olduğuna dikkat çeken Kaya, ‘Hayır’da kesin yükselişi gördükten sonra, YSK ‘nın desteğiyle 1.5 milyonluk mühürsüz oy pusulalarını devreye sokulduğunu söyledi. Mühürsüz pusulalar iptal edilse dahi ‘Evet’ sonuçları 51 oranında olamayacağına işaret eden Kaya, daha henüz sayımlar bitmemişken; sanki bitmiş gibi bir algı oluşturmaya çalıştıklarını belirti. “Biz onların ahlakından, siyasetinden, zihniyetinden beklediklerimizi yerine getiriyorlar” diyen Kaya, “Biz elbette ki teslim olacak değiliz. 668 ıslak imzalı tutanağımız var ve o tutanaklar bize ekranlardan çok farklı bir sonuç gösteriyor; buna itiraz edeceğiz” dedi. Kaya, şöyle devam etti:

“ Çalarak, çırparak, yasa dışı alınan oldu bittilerle uzlaşı olmaz. İtirazlarımızı yapacağız ve ne pahasına olursa olsun özgürlüklerimizi, inancımızı, düşüncelerimizi , muhalif duruşumuzu, birlikte yaşam arzumuzu katletmeye, yok etmeye, elimizden almaya çalışanlara karşı mücadeleye devam edeceğiz” 

 

 

‘HAYIR’ ORANI TEK ADAMIN KABUL GÖRMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ!

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise 668 adet ıslak imzalı tutanağın verilen sonuçlarla uyuşmadığına dikkat çekti. Referandum seçimleri sırasında da çok ciddi usulsüzlük yaşandığını vurgulayan Kerestecioğlu, “İnsan Hakları Derneği’nin Mersin, Çanakkale, Hakkâri gibi birçok ilde gözlemcilik yapmasına izin verilmemiş. Yine Avrupa Konseyinden gelen siyasetçilerin gözlemcilik yapması da engellenmiş. Bunun dışında mühürsüz pusulalarının kullanılması, bölgede özellikle askerin ve polisin müşahitlerimizi engellemeye çalışması verilen sonuçların meşru olmadığını açıkça gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Referandum yarışına HDP’nin Eş Başkanları, milletvekilleri tutukluyken girdiklerini hatırlatan Kerestecioğlu, bütün bu eşitsizlik ve engellemeler ortadayken en azından seçim günü daha ahlaklı olunması beklenirken, bunun böyle olmadığını ifade etti. İtirazlar sonuçlanana kadar bu seçimin sonuçlanmayacağının da altını çizen Kerestecioğlu, “Sonuç ekranlarda gösterildiği gibi çıksa da ‘Hayır’ oranının Türkiye‘nin tek adamlık sistemini kabul görmediğinin açıkça gösteriyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: