HDP’li Kaçmaz, sınırda bekletilen un tırlarını sordu

HDP’li Kaçmaz, sınırda bekletilen un tırlarını sordu

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, sınırda bekletilen yaklaşık iki bin un tırıyla ile ilgili soru önergesi verdi.

Kaçmaz’ın Meclis’e taşıdığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şunlar soruldu:

“Dalgalı kur ve gelişen ekonomik kriz neticesinde un fiyatlarının normalden fazla yükseldiğini ülke olarak nüfus ediyoruz. Hükümet önlem olarak un ihracatına belli bir kota uygulaması getirmiştir. Bu kota uygulaması işleme alınırken yükleme yapan nakliye firmaları ve şoförlerin hesaba katılmadığı ve bunların mağduriyetine ilişkin bir çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bunun sonucu olarak; Habur Sınır Kapısı’ndan çıkması planlanan un yüklü kamyon ve uzun araçlar kota değişikliği ile 10 günden fazladır sınırda bekletilmektedir. Şoförlerin günlük 100 lirayı aşan masrafları ve araçların bekleme durumu ayrıca bir mağduriyet konusudur. Şoförlerin ve firmaların karşılaştığı bu maddi ve manevi sorunlara ilişkin bugüne kadar hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır.
Bu bağlamda;

1. Alınan bu önlem un fiyatlarına reel olarak etki etmiş midir? Etki ettiyse hangi oran ve miktarda etki etmiştir?
2. Karar alınırken yükleme yapmış olan şoför, araç sahipleri, un ihraç eden firma ve nakliye firmalarının yaşadığı mağduriyete ilişkin bir planlamanız var mıdır?
3. Habur sınır kapısında 10 günü aşkın bir süredir yapılan kota sınırı sebebiyle ne geri dönebilen ne de yurtdışına çıkış yapabilen dolayısıyla araçlarının başında bekleyen şoförlerin günlük 100 lirayı aşan masraflarıyla ilgili ortaya çıkan mağduriyete ilişkin planlamanız var mıdır?
4. Mevsimsel sıcaklıklarla araçlarda bekletilen unun bitlenmesi, böceklenmesi neticesinde heba olması durumuna ilişkin bir önleminiz veya heba olmaması için çalışmanız var mıdır?
5. Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Türkiye İhracatçılar Birliği’nin belirttiği araçların bekletilmesi durumuna ilişkin ödenmesi gereken ücretlerin ödenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır?
6. Hali hazırda yüklü araçların yüklerinin ne olacağına ilişkin belirsizliği ortadan kaldıracak bir çalışmanız var mıdır?”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: