HDP’li Müslüm Doğan, Başbakan’a, 29.sıradaki oğlunu araştırma görevlisi yapan rektörü sordu.

HDP’li Müslüm Doğan, Başbakan’a, 29.sıradaki oğlunu araştırma görevlisi yapan rektörü sordu.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan 29.sıradaki oğlunu araştırma görevlisi yapan rektör hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Doğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakis hakkında görevi kötüye kullanma nedeniyle adli ve idari bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını, 31 kişinin girdiği bir sınavda 29. sırada bulunan bir kişinin sınavı kazanmasının mümkün olup olmadığını, Rektör hakkında ilgili birimlere ulaşan şikayet sayısını ve hak kaybı yaşayan öğrencilerin durumunu ve atamanın iptalinin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Doğan, önergede şu ifadeleri kullandı:

“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre bir yıl önce Hakkâri Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Ömer Pakiş’in, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde oğlunu aynı fakülteye araştırma görevlisi olarak aldığı iddia edilmektedir. Kamu Denetçiliği Kurumu’nda çalışan Kamu Denetçisi Arif Dülger’in konuyla ilgili hazırladığı raporda Ömer Pakiş’in oğlu Halit Ziya Pakiş, Ales ve yabancı dil sıralamasında 31 kişilik listede 29’uncu sırada yer aldı. Rapora göre başvuranlardan 19’u transkript belgesinde ‘mühür üzerinde imza olmaması, kaşenin imzasız olması’ gibi gerekçelerle elendi. Kalan 12 kişiden 8’i sınava girmedi. 4 kişi ise üniversitenin yazılı sınavında 5-15 gibi puanlar alarak elendi. İddialara göre elenen adayların genel notlarının 84, 79 gibi yüksek puanlar olduğu belirtildi. Yine iddialara göre Kamu Denetçisi Arif Dülger Meclis Komisyonu’nda ‘Gerekli titizlik gösterilip eksiklikler tamamlansa, kazanan iki aday, sınava girecek ilk 20 kişi içerisine bile giremiyor.’ değerlendirmesini yaptı.
Bu bağlamda;

1- Basına ve kamuoyuna yansıyan iddialar neticesinde bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
2- Sınava giren adayların görüşlerine başvuracak mısınız?
3- 31 kişinin girdiği bir sınavda 29.sırada bulunan bir kişinin sınavı kazanması mümkün müdür?”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?