HDP’li Müslüm Doğan: Diyanet İşleri Başkanlığı asimilasyon kurumuna dönüştü

HDP’li Müslüm Doğan: “Diyanet İşleri Başkanlığı asimilasyon kurumuna dönüştü.”

“Diyanet İşleri Başkanı derhal Alevilerden özür dilemeli”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın önceki gün katıldığı bir televizyon programında cemevlerini ibadethane olarak görmediğini söyleyerek Alevileri namaz kılmak için camiye davet etmesi beraberinde Alevilerin tepkilerini getirdi. Konuyu HDP Milletvekili Müslüm Doğan Meclis’e taşıdı.
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan TBMM Genel Kurulunda söz alarak Diyanet İşleri Başkanlığının bir asimilasyon kurumuna dönüştüğünü belirtti.

Doğan ‘Diyanet İşleri Başkanlığı ama, maalesef, bir asimilasyon kurumuna dönüştü. Yarattığı din, din değil. Artık inancın bir iktidar aracı olarak kullanıldığı bir ülkede, diyanet işleri reisliği ya da başkanlığı bağımsız, objektif bir kurum olma niteliğini yitirmiştir. Bu, Alevilere haksızlıktır. Sayın Diyanet İşleri Başkanının derhâl bu sözlerini geri alması gerekmektedir, yol gösteremez, fetva veremez’ diyerek Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a ‘Memur olduğunuzu da unutmayacaksınız. Diyanet İşleri Başkanı olabilirsiniz ama bu konudaki tavrınız, bu konuda ortaya koyduğunuz çağrı kabul edilemez, bu çağrınızı geri almanız gerekmektedir.’ dedi.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?