HDP’li Müslüm Doğan uyarmıştı: Bakanlık ‘dolandırıcılık’ olduğunu açıkladı

HDP’li Müslüm Doğan uyarmıştı: Bakanlık ‘dolandırıcılık’ olduğunu açıkladı

HDP İzmir Milletvekilleri Müslüm DOĞAN, 25 Aralık’ta Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Çiftlikbank isimli oyunun ponzi sistemine dayandığını ve yeni bir Kastelli vakasıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtmişti.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada da Çiftlikbank’ın nitelikli dolandırıcılık olduğu kabul edildi.
Tüm kanallarda aynı anda reklamları yapılan, devlet teşviki verildiğine dair iddiaların olduğu bu oyun, bu zamana kadar denetlenmezken belirli çevrelerce de desteklenmişti.
Müslüm Doğan konuya dair yaptığı açıklamada, bu oyunu destekleyen çevrelerin yargılanması gerektiğini vurguladı.
Doğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlamasını istedi önergede şu ifadeleri kullanmıştı:

“Son günlerde basında Çiftlik Bank adlı internet üzerinden oynanan sanal bir oyuna ilişkin çok sayıda haber yayımlanmaktadır. Söz konusu sanal oyunda, Çiftlik Bank internet sitesine üye olunduktan sonra gerçek parayla sanal tarım yatırımları yapılmaktadır. Sisteme üye olan kişilerin, reel parayla tavuk, horoz, inek vs. satın alarak yaptıkları sanal yatırımın ardından yüzde 40’a yakın reel kazanç elde ettiği iddia edilmektedir. Basına yansıyan haberlere göre bu sanal oyuna Türkiye’den on binlerce insan 1 milyar TL’ye yakın para yatırmış durumdadır. Sistem içindeki ödeme trafiğinin Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlandığı belirtilmektedir. Çiftlik Bank’ın sermayedarı KKTC menşeli “Fame Game Software Ltd” isimli bir firma olarak görülmektedir. Basına yansıyan haberlere göre SPK yaptığı incelemeler sonucu sistemin dolandırıcılık olduğunu ve hiçbir ticari faaliyetinin olmadığını açıklamıştır. SPK’ya göre sistem ‘Ponzi oyunu’ adlı bir işleyişe dayanmaktadır. Yani sistem, son kullanıcı yatırım yapana kadar çalışacak, daha sonra reel para girdisi olmadığı için çökerek patlayacaktır. Yine birçok uzman, bu oyunun yeni bir Banker Kastelli vakasına dönüşeceğini ve birçok insanın birikimlerini kaybedeceğini belirtmişlerdir. Ayrıca çok sayıda televizyon kanalında bu dolandırıcılığın reklamı yayımlanmaktadır.

Bu bağlamda;

1- SPK’nın dolandırıcı olarak nitelendirdiği bu oyun hakkında ilgili birimlerce yürütülen bir soruşturma var mıdır? Var ise bu soruşturma hangi kapsam ve içerikte yürütülmektedir? Yok ise ivedilikle bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

2- Çiftlik Bank oyununun hesapları takip altında mıdır?

3- Sistemin yakın bir zamanda çökeceği ve on binlerce insanın paralarını kaybedeceği doğru mudur?

4- Şirketin Türkiye içindeki yatırımları incelenmekte midir?

5- Yeni bir saadet zinciri, yeni bir titan oluşumuyla mı karşı karşıyayız? Toplumu bu konuda uyarmak ve aydınlatmak için bir açıklama yapacak mısınız?

6- Çiftlik Bank’ın bazı yatırımlarına devlet desteği verildiği doğru mudur? Türkiye’nin en büyük dev süt ve besi sığırcılığı işletmesi projesi olarak tanıtımı yapılan ve 700.000.000 olduğu iddia edilen yatırım maliyetinin yüzde 30’unun devlet tarafından karşılandığı doğru mudur?

7- Çiftlik Bank adındaki internet sitesinin, iflas halinde ana paraların ödeneceğini ve bunu ıslak imzalı belge ile garanti etmesi halkı yanıltmak değil midir? İflas halinde borç ödemesi yapılmamasına rağmen ısrarla bu yönde açıklamalar yapan kişiler hakkında işlem başlatacak mısınız?

8- Çiftlik Bank reklamları yayımlayan televizyon kanallarına bu dolandırıcılığa zemin hazırladıkları için bir ceza verilecek midir?

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?