Son Dakika Haberler

HDP’lilerden oy istedikten sonra sıra Alevi ziyaretlerine geldi

HDP’lilerden oy istedikten sonra sıra Alevi ziyaretlerine geldi
Yorum Yap

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığını eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Şahin’in yaptığı Hz. Hüseyin Cemevi’ni ziyaret etti. Kurtulmuş ziyaretin ardından “Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız” diye duyurdu.

Hükümetin referandum çalışmalarını agresif tutumla sürdürme kararı halk tarafından benimsenmeyince strateji değişikliğine gidildiği görülüyor. HDP’lilerden oy isteyen hükümet Alevilere de referandum taktiği gereği adım attı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığını eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Şahin’in yaptığı Hz. Hüseyin Cemevi’ni ziyaret etti. Kurtulmuş ziyaretin ardından “Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız” dedi. Başbakan Yardımcısının bu çıkışı referandum taktiği olarak yorumlandı.

 

Saray iftarlarında bir Alevi dedesi

Numan Kurtulmuş’un ziyaret ettiği cemevi, AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Şahin tarafından yaptırılmıştı. Şahin, Saray’da organize edilen Muharrem iftarlarına da katılmış, diğer Alevi örgütlerinin tepkisini çekmişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İzmir’e geçerek  Çiğli ilçesine bağlı Güzeltepe Mahallesi’nde bulunan Hazreti Hüseyin Cemevi’ni ziyaret etti, cemevi başkanı Ali İhsan Şahin’den faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Alevi Bektaşi geleneği olmasa Osmanlı’nın birçok fethinin olmayacağını ifade eden Numan Kurtulmuş, “Osmanlı ordusunun dirliğinde, düzeninde Alevi Bektaşi dergahlarının fevkalade önemli yeri olmuştur. Toplumsal birliğimizin, dirliğimizin sağlanmasında da önemli yeri olmuştur” dedi.

 

Kurtulmuş, konuşmasında şunları söyledi:

“Alevi kardeşlerimizin inançlarını, erkanlarını, kendi yollarını öğretecek bu tür dergahlara ihtiyaç vardır. Böylece genç nesillerimizin inanç dışı yollara sapmasını ve ülkenin birliğini, dirliğini ortadan kaldıracak düşüncelerin, fikirlerin, akımların içinde kalmasını önlemek gerekiyor. Bunun için buradaki çabanız bir takım kurslar, eğitici faaliyetlerin ötesinde çok önemli bir çalışma. Türkiye’nin özellikle toplumsal birliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde bu faaliyetlerin çok büyük önemi var. Allah nasip ederse Türkiye’de 1980 darbesinden bu yana bir türlü yapılmayan, yasaklanmış gibi olan Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız. Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamında olan bir tören olacaktır. Orada da bu geleneği sürdüren büyük kitlelerin bir araya geleceğini ümit ediyoruz. Bu çalışmalarınızı Allah bereketlendirsin. Cenabı Allah hepimize Hazreti Ali efendimizin, Hazreti Hüseyin, Hazreti Hasan efendilerimizin yoluna uygun bir şekilde yaşamayı, inanmayı, düşünmeyi nasip etsin”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)