Heykeltraş Tuba Önde kimdir? / Ali Haydar Çelebi

Heykeltraş Tuba Önde kimdir?

“Ne yazik ki sanat ile entegre edilmiş bir toplum değiliz.”

Tuba Önde 1975 Konya Ereğli doğumlu. Annesinin yönlendirmesi ile 1995 yılında Ankara Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar bölümünde eğitim almaya başladı.

Aklın, geleneklerin, alışkanlıkların denetiminden uzak, bilinçaltı gerçeklerini yansıtan yani bilinen gerçekle bağını kesip kendince bir gerçek yaratmak amacını güden sürrealist bir sanatçı olma yolunda çalışmalara imza atmaya gayret gösteren Tuba Önde, görsel sanatların birçok dalında önemli kolleksiyonerlere eserler sundu. Resim ve heykel çalışmaları yanında kitap kapağı tasarımları birçok yazar tarafından tercih edilmiştir.
Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de sanat yıllardır süregelen bir sıkıntı olmakla birlikte, Türkiye’de sanatın ve sanatçının yeri nerede olduğu halen günümüzde bile ayrı bir muamma. Oysaki sanat kuvvetli bir iletişim dilidir. Sanat ile göz ardı edilen kadına şiddet gibi toplumsal sorunlara dikkat çekmek için ‘’düşsel dağılmalar’’ adı ile tamamı heykellerden oluşan bir konsept üzerinde çalışmaktadır.

Sanat; bir yakarma, bir dua biçimidir ve insan yalnızca duasıyla yaşar. (Andrei Tarkovsky)

‘Sanat eserleri, bir ülkenin düşünce hayatının sonucu olarak ortaya çıkar ve o ülkede yaşayan insanların vücuda getirdiği kültürel birikimin en dolaysız örneklerini teşkil eder’ diyen Tuba Önde, sanatla ilgili düşüncelerine şöyle devam ediyor:

Bu örnekleri ortaya çıkaran sanatçıların eserleri ise bir dizi mücadele, çaba, acı, mutluluk, kabul ve reddedişten geçer. Bu süreç hemen hemen dünyanın her yerinde zordur ancak kabul etmek gerekir ki ülkemizde çok daha zor. Öncelikle ne yazik ki sanat ile entegre edilmiş bir toplum değiliz. Özellikle son dönemlere baktığımızda; heykellere ve genel olarak sanata karşı süregelen bir vandalizm söz konusu, aslında bu durum sadece bize özgü değil. Bütün coğrafyada yükselip duran bir durum. Toplumda genel olarak sanatçı algımız çok yanlış. Televizyona çıkan ya da şarkı söyleyen herkes sanatçı olarak algılanıyor. Bunun yanısıra çoğu sanatsal malzemeler de sanatını icra etmek isteyen birine fazlasıyla pahalı gelebiliyor. Diğer bölümlere göre çok daha büyük bir gelecek kaygısı taşıyan, bu alanda öğrenim gören öğrenciler, bir de çalışmalarında ve derslerinde kullanmak zorunda kaldıkları malzemeler için ciddi paralar harcamak zorunda kalıyorlar. Ve bu konuda okullarından bile yeterince destek göremiyorlar. Ve hal böyle olunca yetenekli insanlar da kalabalıklar arasında sıkışıp kalıyor. Belki de büyük bir sanatçı olacak onlarca insan yalnızca geçim derdi yüzünden çok farklı işlerde çalışıyor. Ortaya da mutsuz, sanattan zevk almayan bir toplum çıkıyor…

Sanat eserlerinin yurt dışına çıkartılarak sergilenmesi, muhakkak ki ülke tanıtımı ve sanatçının tanınması yönünden çok önemlidir. Şu an var olan kanun ve yönetmelikler çerçevesinde bu pek de kolay olmamaktadır. Türkiye’de sanat eserleri ve sanatçının korunması ile ilgili yasa olsa bile, söz konusu yasanın kapsam itibarıyla eseri veya sanatçıyı koruması çok dar anlamdadır. Mevcut yasal düzenlemeler ciddi bir yaptırım öngörmediğinden caydırıcılıktan uzaktır. En başta bir sanatçı tarafından, uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkan bir sanat eserinin, bir başkası tarafından kopyalanması, fikrin çalınması, üstelik kendi eseriymiş gibi de altına kendi isminin yazılıp sanat ortamında sergilenmesi ve satış yapması, gerçek fikir sahibi olan sanatçının şevkini, heyecanını kırmaktadır. Enerjisini almaktadır. Bu konudaki yasa “tıpkısının aynısı” olursa devreye girmektedir. Bir sanatçı ne kadar uğraşırsa uğraşsın, kendi yapıtının tıpa tıp aynısını kendisi bile yapamaz.

Tuba Önde’nin Katıldığı Sergiler:
2010 Görsel Sanatlar Sergisi, Seydişehir

2011 Karma Resim Sergisi , Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2012 Karma Resim Sergisi , Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2015 Karma Plastik Sanatlar Sergisi (1), Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2015 Karma Resim Sergisi , Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2015 Cumhuriyet Kadınları Karma Resim Sergisi , GÜSAD-Antalya

2015 Her şeye Dair Karma Resim Sergisi , Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2015 Kadınca Düşler 5. Karma Resim Sergisi, İkizler Sanat Galerisi-Ankara

2016 Karma Plastik Sanatlar Sergisi (2), Aydın Kanza Kültür Merkezi-Antalya

2016 Cumhuriyet Karma Resim Sergisi , Erdem Bayazıt Kültür Merkezi-Antalya

2016 Renklerinden Çalınan Düşler Sanatsal Dayanışma Sergisi (Sosyal Sorumluluk Projesi), Atatürk Kültür Merkezi, İbrahim Çallı Sanat Galerisi – Büyükçekmece/İstanbul

Sanatçının resimleri çeşitli kültür sanat dergilerinde sergilenmiş, ayrıca üç çalışması da kitap kapağı olarak kullanılmıştır.

Ali Haydar Çelebi

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?