Hozat’ta kooperatif kuruldu / Turabi SALTIK

Hozat’ta kooperatif kuruldu

Ovacık Komünist Başkanı ve Ovacık Belediyesi örnek alınarak Hozat Kalkındırma Kooperatifi kuruldu.

Hozat Kalkındırma Kooperatifi kuruluş çalışmaları Ovacık’ın Komünist Başkan’ının ve Ovacık Belediyesinin deneyimlerinden yararlanılarak sürdürülmekteydi.

Hozat halkına ve üreticilere kooperatifleşmenin önemini kavratmak için, Hozat’ta kurulan kooperatifin kurucuları ve üyelerinin tamamı üreticilerden oluşturuldu.

Kurulan Kooperatif, Hozatlı üreticilerin üretimlerini teşfik etmek, dayanışma ve kalkınmalarını sağlamak ve her türlü tarım ve hayvancılık ürünlerini organik olarak üreterek bu ürünleri tüketiciyle aracısız buluşturmak amacında.

Kooperatif kurucu üyeleri ve yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, Hozat Kooperatifi çalışmalarını tamamladı ve 15 gün içinde üreticilerden ürün satın almaya başlayacaklar. Yöresel ürünlerin tüketiciyle buluşması sağlanmaya başlandı. Özellikle biyo buğday, kepekli taş değirmen unu, nohut, fasulye, kurutulmuş dut, bal, pekmez, sebze, meyve ve keçi sütü ile peynir, tereyağı ve daha pek çok yöresel ürünler, tüketiciyle aracısız olarak buluşturulacak.

Hozat Kalkındırma ve dayanışma kooperatifi kurucularının ise isimleri şöyle:

Hüseyin Doğanay, Ali Rıza Ataş, Abidin Kaygusuz, Şahin Halis,
Erdal Aydın, Settar Kango, Hasan Yeşil, Gani Güngör, Nurullah Sungur,
Kadir İnciğalı ve Hasan Kılıç.

Tamamı üretici olan kurucular, kendi içinde görev dağılımı yaparak başkan, sayman ve başkan yardımcılarını belirlerdiler. Yönetim Kurulu Başkanlığına Hüseyin Doğanay seçildi.

İlk olarak Kooperatifin kuruluş amacı, üretim faaliyetlerinin neler olacağı, üretimin artırılması çalışmaları Ovacık Komünist Başkan deneyimleriyle sürdürülecek, üreticiler bilgilendirilecek.

Ovacık’ın Komünist Başkanının ve Ovacık Üretici Kooperatifinin deneyimlerinden yola çıkarak, Dersim Hozat halkına, üreticilere Kooperatifleşmenin önemi, amacı doğrudan görüşmelerle anlatılmaya çalışılacak.

Turabi SALTIK

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: