Son Dakika Haberler

İBB kayyumu Ali Yerlikaya’nın 51 günlük bilançosu: “Yedekleme yapılmasa kısa sürede anlamak imkansızdı”

İBB kayyumu Ali Yerlikaya’nın 51 günlük bilançosu: “Yedekleme yapılmasa kısa sürede anlamak imkansızdı”
Okunma : Yorum Yap

İBB kayyumu Ali Yerlikaya’nın 51 günde yaptığı büyük harcama

31 Mart yerel seçimlerinde İBB Başkanı olarak göreve seçilen Ekrem İmamoğlu’nun 18 günlük görev süresinin ardından mazbatasının elinden alınmasıyla yerine kayyum olarak Vali Ali Yerlikaya getirilmişti. Yerlikaya’nın 23 Haziran seçimlerine kadar sürdürdüğü 51 günlük görev sürecinin ardından İBB’yi ne kadar borçlandırdığı ve alelacele kaç kişiyi istihdam ettiği netleşti. Yerlikaya, 3 milyar 300 milyon yeni borç ve 1 milyar 700 milyon harcama yaparak; 2 bin 500 kişiye de istihdam sağlandı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesine Yerlikaya’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 51 günlük vekâleti sırasında yapılan harcamaları kaleme aldı. Zeyrek, “Bu arada İmamoğlu iyi ki o verileri yedeklemiş. Yoksa bu değişimleri bu kadar kısa sürede anlamak imkansız olurdu.” dedi.

Zeyrek, 51 günlük süreçte, 3 milyar 300 milyon yeni borç, 1 milyar 700 milyon harcama yapıldığını; 2 bin 500 kişinin de istihdamının sağlandığını söyledi.

Zeyrek’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Biraz araştırınca gördüm ki boş durmamışlar. Örneğin 31 Mart’ta 82 bin olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel sayısı 23 Haziran’dan önce 84 bin 500’e çıkmış. Yani apar topar 2 bin 500 kişi istihdam edilmiş.

Belediyenin borçları toplamı 31 Mart’ta 26.7 milyar TL idi. 23 Haziran itibarıyla bu miktar 30 milyar TL’ye çıkmış. Yani arada 3 milyar 300 milyon lira daha borçlanılmış.

Belediyenin gelir gider tablosuna bakıldığında anlaşılıyor ki, harcamalarda da frene basılmamış. 16 Haziran günü belediye kasasından 1 kalemde 1.7 milyar TL çıkmış. Sadece yeni istihdam, borçlanma ve harcama miktarları bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarından son ana dek yararlanıldığını gösteriyor.

İnşallah, o paralar yandaşların çıkarı için değil, İstanbul halkına hizmet için harcanmıştır. Bu arada İmamoğlu iyi ki o verileri yedeklemiş. Yoksa bu değişimleri bu kadar kısa sürede anlamak imkansız olurdu.”

Yerlikaya, iddiaları yalanladı

İstanbul Valisi Yerlikaya “Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı” diye konuştu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet ettiği dönemde belediyenin kesinlikle borçlanmadığını belirterek, “Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı alınmadığı görülecektir” dedi.

İstanbul Valisi Yerlikaya, İBB Başkanlığı’na vekalet ettiği dönemle ilgili basın yayın organlarından çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. Söz konusu haberleri yalan ve iftira olarak niteleyen Yerlikaya, “Şahsımı hedef alan yalan ve iftira haberler nedeniyle açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı. İBB Meclisi mayıs ve haziran ayında iki defa toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı alınmadığı görülecektir. Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır. (Kredi borçları, personel giderleri, hak ediş ödemeleri vb.” ifadelerini kullandı.

Gerekli hukuksal yollara başvuracağını dile getiren Yerlikaya şunları söyledi:

“İBB hizmetlerinin sürdürülebilmesi için çeşitli istihdam modelleriyle ihtiyacı gerekli görülen personel alınmıştır. (Örnek: Her yıl 4 aylığına geçici olarak İBB Plajlarında istihdam edilen 883 adet cankurtaran, temizlik ve güvenlik personeli vb. gibi) İBB’nin bütün harcama ve işlemleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl ve bundan sonra da Sayıştay tarafından düzenli olarak denetlenmektedir, denetlenecektir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama zorunluluğu gerektiren, yalan, iftira ve isnatlar içeren haber ve yorumlarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde hukuksal yollara başvurulacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)