İçeriden, Dışarıya Fotoğraf: “Düşler Tutsak Edilemez”

İçeriden, Dışarıya Fotoğraf: “Düşler Tutsak Edilemez”

“Düşler Tutsak Edilemez” Sergisi
“Görülmüştür Ekibi” ile “redfotoğraf grubu”, politik mahpuslarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla yeni bir proje tamamladı.

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf – Düşler Tutsak Edilemez” adı verilen bu çalışma, daha önce “Fotoğraf Köprüsü” olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 Fotoğrafçıyı buluşturan serginin ikinci aşaması.

“Fotoğraf Köprüsü” geçtiğimiz iki yıl boyunca Türkiye’nin birçok yerinde ve akabinde 3 Avrupa ülkesinde sergilenmişti.

Ekip, projelerini şu şekilde anlatıyor:

Projemizin ikinci aşamasında -iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra – 30’a yakın cezaevine yeniden girerek 68 Tutsak ile 60 Fotoğrafçı’nın buluşmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu buluşmaların birinci amacı “tutsakların düşlerini görünür kılmak”tı, bir diğer amacı da her geçen gün artan politik tutuklu ve hükümlülere bir selam iletmek, varlıklarını dışarıda yaşayanlara yeniden duyurmaktı.

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf – Düşler Tutsak Edilemez” adlı yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Tutsakların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle tutsakların seslerini duyabileceksiniz.

Sanat eseri ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır

Projenin tamamlanmasının izleyicisine bağlı olduğunu söyleyen ekip, şöyle devam ediyor:

İşte bu projede amacın hasıl olması size bağlıdır. Zira sanat eseri, ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır. Bu bağlamda sizden tek beklentimiz: Davetimize icap etmeniz, gelip binbir emekle ördüğümüz bu görsel – edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızdır.

Sergi, 31 Ocak 2018 saat 19:00’da açılıp 31 Ocak ile 02 Şubat tarihleri arasında sanatseverlere açık olacak.

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)
Adresi İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul
Telefon : +90 (212) 292 42 01

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?