İdris Baluken: “Gerilim ve çatışmadan uzak durmanın ‘Hayır’ cephesinin gücünü katlayacağına inanıyorum”

HDP milletvekili İdris Baluken, “gerilim ve çatışmada uzak durulursa hayır oyları katlanarak artar”

 

Birgün’den Yaşar Aydın’a röportaj veren HDP Milletvekili İdris Baluken, “Partimize yönelik siyasi soykırım operasyonları, gözaltılar, tutuklamalar uzun süredir devam ediyordu. Milletvekillerin tutuklanmasından hemen önce belediyelere kayyum atanması ile parlamento grubuna yönelik daha büyük bir operasyon hazırlığı olduğunu görebiliyorduk. Yetkililerin doğrudan eşbaşkanlarımıza, milletvekillerimize yönelik açıklamaları sıklaşmıştı.” dedi.

 

 

 

Referandumda Kürtlerin tavrının ne olacağına dair şunları söyledi:

AKP’nin Rojava ve Suriye politikası, tutuklamalar, belediyelerin karakol haline getirilmesi HDP’ye oy vermeyen Kürt seçmeninde de büyük tepkiye neden oldu. Bunun sandığa yansıyacağını düşünüyorum. AKP’nin sürekli “Kürt seçmenini ikna etmemiz gerekir” söyleminin arkasında bu endişe yatıyor. Bunun için beklenti yaratan küçük adımlar üzerinden hâlâ Kürt meselesine duyarlıymış görüntüsü vermeye çalışıyor. Federal Kürdistan Bölgesi’ne yaptıkları ziyaretlerle Kürt karşıtı politikaları maskeleme arayışlarına giriyorlar. “Hedefimize ulaşırsak bu meselelerde adım atarız” mesajı vermeye çalışıyorlar.
Cevap sandıkta verilecek.

 

İdris Baluken, bölge halkının HDP’yi terk ettiğine dair söylemlerin sorulmasına şu cevabı veriyor: 

Seçmenimizin önemli bir pratiği var. Sandık başlarında en disiplinli partidir. Politize bir topluluktur. Bu politik tutumu sandığa yansıtırlar diye düşünürüm.

İktidar HDP’li seçmeni bildiği için kafa karıştırmaya yönelik propaganda yapıyor. Yazılan çizilenlerin de HDP seçmeninin sandığa gitmesini önlemeye yönelik olduğunu düşünüyorum. Referandumun son günlerinde ya da seçim günü Kürtleri sandıktan uzak tutmak için Kürt illerinde sıkıyönetim uygulamasına yönelik bir zemin hazırlanması planlanıyor gibi. Ama bu işe yaramayacak.

 

1 Kasım öncesi olduğu gibi referandum öncesi yeni gerilim ve çatışma dinamikleri ortaya çıkabilir mi?

AKP’nin önüne gelecek verilere göre sonuç almaya yönelik her türlü politikayı sahaya süreceği bir atmosferi yaşayabiliriz. Hem MHP ile birlikte referandum sürecinin ortaklaşa yürütülüyor olması, hem milliyetçi tabandan bekledikleri desteği alma noktasından uzakta olmaları hem sınır içinde hem ötesinde operasyonları gündemleştirebilir. 1 Kasım seçimlerinden önce yaşanan ve bütün toplumu şok psikolojisi altında yaşamaya mecbur eden süreçler gelişebilir.

 

%d blogcu bunu beğendi: