İhraçlara karşı Koç Üniversitesi de ayağa kalktı

Üniversiteler, Kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) mesleklerinden ihraç edilen akademisyenlerine sahip çıkmaya devam ediyor. İstanbul’daki üniversitelerde art arda yapılan eylemlerle öğrenciler hocalarını yalnız bırakmadı. Bu eylemlere son olarak Koç Üniversitesi’nden destek geldi.

Öğrenci, işçi, asistan ve öğretim üyelerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması, ‘Akademi Biat Etmez’ sloganıyla akademideki ihraçları protesto etti.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampusünde altı öğrencinin gözaltına alındığı eylemle eş zamanlı düzenlenen protestoda, tüm üniversitelerdeki direnişlere dayanışma mesajı gönderildi.

Eylemi izleyen ve kameraya alan birkaç sivil polis fark edilmesi üzerine öğrenciler tepki gösterdi. Öğrencilerin, “Bizi burada fişlemelerine izin vererek mi özgür üniversite olacaksınız” diye tepki göstermesi sonucu sivil polisler eylem alanını terk etti.

12 Eylül darbesinin üniversitelerde yarattığı tahribatı gölgede bırakan bu kıyım karşısında dayanışmayı ve birlikte mücadeleyi zorunlu görüyoruz.

Koç Üniversiteliler Dayanışması’nın basın açıklaması şöyle:

“Koç Üniversiteliler Dayanışması’nı oluşturan öğrenciler, işçiler, asistanlar ve hocalar olarak, 2 Nisan 2013’ten bu yana sürdürdüğümüz emek ve özgürlük mücadelemizin birikimiyle, üniversitelere yönelik tüm bu baskılara karşı çıkıyoruz.

Bugüne kadar kazanılmış tüm hakların tepeden bahşedilmediğini, bedeller ödenerek, mücadele edilerek kazanıldığını biliyoruz. 12 Eylül darbesinin üniversitelerde yarattığı tahribatı gölgede bırakan bu kıyım karşısında dayanışmayı ve birlikte mücadeleyi zorunlu görüyoruz.

Üniversitelerdeki hukuk dışı tüm uygulamalara ve akademisyenlerin ihraç edilmesine karşıyız. Bu mücadelede yer alan herkesin yanındayız! Öğrencileri, işçileri, asistanları ve hocaları ile tüm Koç Üniversitelileri ifade özgürlüğünü savunmaya çağırıyoruz!

Dünya çapında başarılı üniversitelere sahip olmanın yolu akademik özgürlükleri korumaktan geçer. İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yok edildiği içi boş binalardan ibarettir. Koç Üniversiteliler olarak ‘Üniversiteler bizimdir’ diyoruz, mücadeleye devam ediyoruz!”

%d blogcu bunu beğendi: