İlk 4 madde: baklayı çıkardılar

ANAYASA değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM’de Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın‘ın “Anayasanın ilk 4 maddesinin mutlaka anayasamızda olmasının taraftarıyım. Bir hukukçu olarak anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir.

 

DHA’dan Ümit KOZAN-Nursima KESKİN’in haberine göre; ANAYASA değişiklik teklifinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  teklifin birinci tur görüşmelerinde 12’nci madde üzerinde konuşmak üzere söz alan  Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın‘ın “Anayasanın ilk 4 maddesinin mutlaka anayasamızda olmasının taraftarıyım. Bir hukukçu olarak anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir, hatta Meclis yeni bir anayasa yapabilir” sözleri tartışma yarattı. Birleşime ara verildi.

MHP TEPKİ GÖSTERDİ, BAŞBAKANIN AÇIKLAMA YAPMASINI İSTEDİ

İsmail Aydın’ın bu sözleri CHP ve MHP sıralarından büyük tepki gördü. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Aydın’ın ifadelerine karşılık  “Anayasanın 4. Maddesi MHP’nin çok hassas olduğu bir maddedir. Anayasanın ilk üç maddesinin hiçbir şekilde tartışılmasına rızamız yoktur. Eğer partinizin görüşüyse bu, bunun ben grup başkanvekilleri tarafından düzeltilmesini talep ediyorum. Partinizin böyle bir görüşü varsa, bunu da şu aşamada bizim bilmemizde fayda var.  Bununla ilgili Sayın Başbakan’ın bir açıklama yapması lazım. Ak Parti grubunun başkanı olarak genel başkanı olarak bir açıklama yapması lazım. Hiçbir şekilde konuşulamaz, yanlıştır diye bir açıklama yapılması lazım. MHP Grup Başkanvekili olarak Sayın Başbakan’dan talep ediyorum” dedi.
AYDIN: ANAYASANIN BÜTÜN MADDELERİNİN DEĞİŞTİRİLEBİLECEĞİ KANAATİNDEYİM

Tekrar söz alan İsmail Aydın, “Bunların değiştirilmesini arzu etmiyoruz, ama benim şahsi görüşüm olarak, bir hukukçu olarak anayasanın bütün maddelerinin değiştirilebileceği kanaatindeyim” diye konuşmasına devam edince tartışma devam etti.

NACİ BOSTANCI: İLK 4 MADDEYE İLİŞKİN BİR TARTIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bunun üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Anayasanın ilk 4 maddesine ilişkin herhangi bir tartışma söz konusu değildir. Partimizin görüşü, bu ilk 4 maddenin hiçbir biçimde değiştirilmemesi yönündedir. Kendi kişisel bir yorumda bulunuyor.” dedi.

Tartışmanın devam etmesi ve tansiyonun giderek artması üzerine birleşime ara verildi.

 

Tartışmaya sebep olan  4 madde nedir?

I.  Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II.  Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III.  Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV.  Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

%d blogcu bunu beğendi: