İlk iş “göz boyama”… Emeğin karşılığı referandum sonuna kaldı

AKP, referandumdan önce emeğin karşılığı ile ilgili konuları gündeme getirmek istemiyor. Sıkıntılı konuları referandumdan sonraya erteleyen hükümet, emekliye promosyon, anneanneye yardım gibi konuları referandumdan önce yetiştirerek göz boyamaya öncelik verdi.

AKP, kıdem, 657 değişikliği gibi sıkıntılı konuları referandumdan sonra gündeme getirme kararı verirken; emekliye promosyon, anneanneye yardım referandum öncesi yaşama geçirilecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; hükümet, referandum öncesinde tepki çekmemek için çalışma yaşamındaki sıkıntılı konuları anayasa oylamasından sonraya bıraktı. Sendikaların büyük bölümünün karşı çıktıkları kıdem tazminatı değişikliği ile memurların iş güvencesini ortadan kaldıracak Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik referandumun ardından gündeme getirilecek. Kadro bekleyen kamudaki 720 bin taşeron işçiye de kadro yerine “özel sözleşmeli personel” statüsü verilecek. Buna karşın emekliye promosyon, çocuk bakan anneanneye yardım gibi kamuoyunun desteğini alacak uygulamalar ise referandum öncesinde uygulamaya geçirilecek.

Anayasa referandumunun nisan ayında yapılması bekleniyor. Hükümet gündeminde bulunan çalışma yaşamına ilişkin “sıkıntılı” düzenlemeler nisan ayı sonrasına erteledi. Bu düzenlemeler şöyle:

 

 Kıdem değişikliği ile kıdem tazminatı fona dönüştürülmek isteniyor

İşçilerin kıdem tazminatında değişiklik uzun süredir hükümetin gündeminde. Hükümet, kıdem tazminatını fona dönüştürmek istiyor. Ayrıca halen işçiler bir yıllık çalışmaları karşılığında 30 günlük ücretleri tutarında kıdem tazminatına hak kazanıyor. Yeni düzenleme ile kıdem tazminatı hesabında 30 günlük sürenin de düşürülmesi hedefleniyor. Böylece işçilerin eline daha az kıdem tazminatı geçmiş olacak. Düzenlemeye sendikaların büyük bölümü karşı çıkıyor. Tepkilerden çekinen hükümet kıdem tazminatı değişikliğini referandum sonrasına bıraktı.

 

657’de değişikliği ile kamu personelinin ‘iş güvencesi’ kalmıyor

Hükümet, kamu çalışanlarının tabi oldukları kamuoyunda 657 olarak bilinen Devlet Memurları Yasası’nı da tümden değiştirmek istiyor. “Kamu personel reformu” olarak nitelendirilen çalışma ile kamu çalışanlarının “iş güvenceleri” de ortadan kalkacak. Memurlar da işçiler gibi istenildiği zaman işten çıkarılabilecek. Bu düzenlemeye de sendikaların büyük bir bölümü karşı çıkıyor. Hükümet çalışanların tepkisini çekecek bu düzenlemeyi de referandum sonrasına erteledi.

 

Kadro yerine ‘özel sözleşme’ 

Kamudaki yaklaşık 720 bin taşeron işçiye seçim öncesinde kadro sözü verilmişti. Ancak hükümet bu sözünü yerine getirmedi. Hükümetin çalışmasına göre işçilere kadro yerine “özel sözleşmeli personel” statüsü verilecek. Ayrıca işçiler bu statüye de, sınav da dahil olmak üzere bazı aşamalardan sonra sahip olabilecek. Sendikalar işçilerin kadroya alınmasını talep ediyor. Hükümet sendikaların tepki gösterdikleri “özel sözleşmeli personel statüsünü” referandum sonrasında gündeme getirecek. Böylece sendikaların referandum öncesindeki olası tepkilerinin de önüne geçilecek.

 

Halkın olumlu karşılayacağı gelişmeler referandumdan önce

Kamuoyunun desteğini alacak düzenlemeler referandumdan önce yetiştirilecek. Emeklilere 300 ile 450 lira arasında promosyon ödemelerine mart ayında başlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da ödemelerin mart ayında başlayacağını açıkladı. Bunun dışında çocuk bakan anneannelere destek uygulaması da pilot illerde referandum öncesinde başlayacak. Yine yaklaşık 210 bin kamu işçisini kapsayan kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri çerçeve sözleşmesinin de referandum öncesinde imzalanması bekleniyor.

%d blogcu bunu beğendi: