İNKARCI VE IRKÇI KAFAYA CEVABIMDIR / CELAL TURNA - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

İNKARCI VE IRKÇI KAFAYA CEVABIMDIR / CELAL TURNA

İNKARCI VE IRKÇI KAFAYA CEVABIMDIR /  CELAL TURNA
Yorum Yap

İNKARCI VE IRKÇI KAFAYA CEVABIMDIR

“EBEDİ ŞEF” veya “MİLLİ ŞEF”in Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlığını, Cumhuriyet’i ilân etmelerini, birçok devrim yapmalarını, Hilafeti kaldırıp laikliği getirmelerini ‘inkar’ eden yok. Nitekim Dersimliler bu yönleriyle onlara destek olmuşlar ve her türlü katkıyı vermişlerdir.

Sorun, 1921 Anayasası’nı ortadan kaldırıp 1924 Anayasası’yla ‘ULUS DEVLET’ yaratma projesiyle başlamıştır. (Osmanlı Dönemindeki ‘Dersim politikaları’nı yeniden devreye koymadır).

1924’te Hozat’ın Kuşatılması, 1925’te Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey’in idam edilmesi, 1926 yılında Dersim’in ilçe yapılarak Elazığ’a bağlanması; 1928’de Atatürk’ün en yakın arkadaşı İbrahim Tali Öngören’in milletvekilliğinden ayırtılarak bölgeye vali olarak gönderilmesi, 1931’de CHP Genel Sekreteri ve İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın hazırladığı ‘rapor’, aynı yıllarda Adalet Bakanı olan Mahmut Esad Bozkurt’un ‘IRKÇI AKLI’ ve dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından hazırlanan 1925 ve 1935 yıllarına ait “Şark ıslahat planı”.

1934 İskan Kanunu (SÜRGÜN KANUNU), 1935-36 yıllarında çıkarılan “TUNÇ-ELİ KANUNU”, 4 Mayıs 1937’de Atatürk’ün Başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nun aldığı “Tenkil kararı’, 4 Haziran 1937 tarihli İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın “DERSİM KIZLARININ TOPLATILMASI” genelgesi…

15 Kasım 1937 tarihinde DERSİM SEYİTLERİ’nin idam edilmesi ( Seyit Rıza ve arkadaşları)… Ki Atatürk idam gecesi Beyaz Trenin’de Elazığ Garında bulunuyordu. Seyit Rıza’yla da görüştürüldü. ‘Diz çökmesi, özür dilemesi’ istendi. Seyit Rıza, özür dilenecek bir suç işlemediğini, CUMHURİYET’i hep desteklediklerini belirterek şu ünlü sözlerini Atatürk’ün yüzüne söyledi; “BEN SİZİN HİLELERİNİZLE, YALANLARINIZLA BAŞ EDEMEDİM, BU BANA DERT OLDU. AMA BEN DE SİZİN ÖNÜNÜZDE DİZ ÇÖKMEDİM. BU DA SİZE DERT OLSUN” dedi ve idam sehpasına yürüdü.

Yani 1938 DERSİM KATLİAMI, Devlet tarafından adım adım planlandı ve uygulandı. “Türk ve Sünni İslam kimlik” dayatmasını kabul etmeyen herkese ‘örnek’ olsun diye de bilerek ve isteyerek yapıldı.

Siz bu bilgilere Meclis Zabıtlarından, Resmi Gazete’den, o günlerin gazetelerinden, yani açık kaynaklardan erişebilirsiniz. Ben bunları 1 Aralık 2009 tarihinde TC Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ın yüzüne de söyledim. 20 Kasım 2014 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da katıldığı, Şirin Payzın’ın “Ne Oluyor” Programında, Cnn Türk’te Türkiye milyonlarına da ifade ettim. İddiasını kanıtlamayan müfteridir. Siz Atatürk’e ve Cumhuriyet’e KIRINTI VE KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE SALDIRDIĞIMIZI söylüyorsunuz. Bu büyük bir yalan. Sizi kınıyorum. Eğer Dersimliyseniz ihanetçisiniz. Dersimli değilseniz ‘ırkçı’ ve ‘inkarcısınız’!

Bilgi, belge ve ispat istiyorsanız, kimlik sahibi her Dersimli birer belgedir. Ben, dedesi 38’de ‘günahsız’ yere öldürülen ve mezarı bilinmeyen, ailesi ‘sürgün’ edilen, tek bir halası da ‘kayıp Dersim kızı’ olan, 1934 İskan Kanununa binaen ‘yasak mıntıka’ ilan edilen köyüme; bugün itibariyle bile, babasının mezarını kazamayan bir örneğim. Yani kutsadığınız ‘devletin’ bir mağduruyum. Aynı zulüm bugün de devam ediyor. Al birini, vur ötekine…
Bu ‘ulusalcı zulüm’ bitse, ‘barış ve kardeşlik’ gelse, Cumhuriyetimiz ‘demokratikleşse’, bize de ‘insan’ muamelesi yapılsa, yaralarımızı kanatmak yerine sarsanız; siz de, biz de kurtulsak fena mı olur?

Bize ‘vatan haini’ muamelesi yapanlardır asıl vatan hainleri…
Gerçeklerin bir gün mutlaka ortaya çıkması gibi kötü bir huyu vardır… SAYGILARIMLA…

 

Celal Turna

19 Mayıs 2017

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: