İran ABD’ye füze ile yanıt verdi

Washington ile Tahran arasında gerginlik iyice arttı. Gerginliği tırmandıran son hamle İran’dan geldi. İran Devrim Muhafızları tatbikatında yeni füze denemeleri gerçekleştireceğini duyurdu.

Washington ile  Tahran’ arasındaki karşılıklı yaptırım kararları iki ülke arasındaki ipleri daha da gerdi.  ABD, İran’a yönelik ağır bir suçlamada bulundu. ABD Savunma Bakanı  James Mattis, “terörizmin en büyük sponsorunun  İran” olduğunu söyledi.  İran ise bugün yapacağı  Devrim Muhafızları tatbikatında yeni füze denemeleri gerçekleştireceğini duyurdu. İki ülke arasındaki son gerginlik,  İran’ın geçen haftaki balistik füze denemesinin ardından tırmanmıştı.

Japonya’da temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı James Mattis, “terörizmin en büyük sponsorunun İran” olduğunu söyledi.

DHA’dan Sadi Kaymaz’ın haberine göre; Yurtdışında gerçekleştirilen ilk seyahat turu kapsamında Güney Kore ziyaretini tamamlayarak dün Japonya’nın başkenti Tokyo’ya geçen Savunma Bakanı Mattis, ev sahibi ülkenin hükümet yeklileriyle görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında İran hedef alındı.

Mattis, “İran söz konusuysa, bu, dünyada terörizmin tek büyük devlet sponsorudur. Görmezden gelmenin faydası yok, reddetmenin faydası yok.” sözlerini kullandı.

Pentagon şefi ayrıca, “Şu anda Ortadoğu’daki güçlerimizin sayısının arttırılması için herhangi bir gereklilik görmüyorum.” dedi.

Irak ve Afganistan’ın işgalleri sırasında saha komutanlıkları yürütmüş olan eski General, kuvvet artırımı için her zaman kapasitelerini olduğunu sözlerine ekledi.

AFP’nin haberine göre,  İran bugün yapacağı  Devrim Muhafızları tatbikatında yeni füze denemeleri gerçekleştirecek. Devrim Muhafızları’nın internet sitesindeki yapılan açıklamada, tatbikatta  İran tarafından üretilen radar, füze ve siber savaş sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol merkezlerinin kullanılacağı belirtiliyor.

İran Yaptırımlara Karşı Hamle Yapmaktan Çekinmiyor

Washington’ın yaptırım kararından hemen sonra;  İran da ABD merkezli şirket ve iş adamlarına yaptırım uygulayacağını duyurmuştu..

İran Dışişleri Bakanlığına ait internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, ABD merkezli şirket ve iş adamlarına  İran tarafından yaptırım uygulanacağı belirtiliyor..

%d blogcu bunu beğendi: