Son Dakika Haberler

İran’da halk sokakları terk etmiyor

İran’da halk sokakları terk etmiyor
Yorum Yap

İran’ın güneybatısında Arap nüfusun yoğun olduğu Huzistan eyaletini etkisi altına alan şiddetli kum fırtınasından kaynaklı elektrik ve su kesintilerinin günlerce giderilememesi nedeniyle halk Ruhani hükümetini protesto ediyor. Güvenlik güçlerinin göstericilere müdahale ettiği ve protesto gösterilerinin yayılmaması için bölgede internetin kesildiği öne sürülüyor. İran’da halk sokakları terk etmiyor

AAnın haberine göre, Ahvaz Valiliği, kentteki hava kirliliğinin sağlığı tehdit edici noktaya ulaşması nedeniyle halka maskesiz sokağa çıkılmaması yönünde uyarıda bulundu.Çok sayıda kişinin solunum ve akciğer yetmezliğinden hastanelere yatırıldığı Ahvaz’daki hastanelerde tıbbi araç ve gereçlerin de yetersiz olduğu belirtiliyor. Bölgedeki hava kirliliğiyle elektrik ve su kesintilerinin de yaşanması nedeniyle Huzistan eyaletine bağlı 11 ilçede okullar ve resmi daireler yarın da tatil edildi.

 

Güvenlik güçlerinin göstericilere saldırdığı ve gösterilerin yayılmaması için bölgede internetin kesildiği iddia ediliyor. İkinci bir duyuruya kadar valilik önünde protesto gösterilerinin de yasaklandığı duyuruldu.

 

Bu arada ‘arabi21.com’ adlı haber sitesi, güvenlik güçlerinin saldırması sırasında Hasan el-Bogbiş adlı bir göstericinin hayatını kaybettiğini yazdı.

 

Bölgeden gelen bir videoda ise, rejimi korumak için halka sert şekilde saldırmalarıyla tanınan ‘Devrim Muhafızları’ndan’ bir grubun, dağıtmak istedikleri kalabalık tarafından linç edilmek istendiği görüntüler olduğu iddia edildi.

 

Bir gösterici öldürüldü

“Arabi21.com” adlı haber sitesi, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sırasında Hasan el-Bogbiş adlı bir göstericinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)