Son Dakika Haberler

İran’dan ABD’ye rest: Nükleer füze için kimseden izin almayız!

İran’dan ABD’ye rest: Nükleer füze için kimseden izin almayız!
Yorum Yap

İran’dan ABD’ye rest: Nükleer füze için kimseden izin almayız.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İran, nükleer füze programı için kimseden izin almayacak” diyerek ABD’ye rest çekti. 

Geçtiğimiz günlerde, İran’daki nükleer anlaşmayı eleştirerek, ABD’nin, seçim kampanyasındaki İran’ın füze programını durduracağını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’a İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den cevap geldi.

Hürriyet’in haberine göre; İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer füze programına ilişkin yaptığı açıklamada, “İran, nükleer füze programı için kimseden izin almayacak” dedi. Ruhani, “İran silahlı kuvvetlerinin kapasitesinin güçlendirilmesi sadece ülkeyi savunmak amaçlı ve füze ve uçak inşa etmek için hiç kimseden izin istemeyiz” dedi.

İran’ın saldırgan hedeflerinin olmadığını ancak barışın da tek yönlü bir yol olmayacağını kaydeden Ruhani, diğer tarafın barışçıl olmadığını bu yüzden ihtiyatlı olma ihtiyacının bulunduğunu söyledi.

ABD Senatosu geçtiğimiz günlerde, İran’ın balistik füze ve diğer nükleer olmayan faaliyetlerine karşı yeni yaptırımlar koyan bir tasarıyı, İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri gerekçesiyle ertelemişti. İran ise füze testlerinin nükleer anlaşma kapsamında olmadığını belirtiyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)