İran’dan Türkiye sert uyarı: “Sabrımızın da bir sınırı var.”

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, son günlerde Ankara’nın  İran’a yönelik yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Kasımi, “Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var” dedi.

İran’ın resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre, Kasımi, Ankara’nın  İran’a yönelik yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Kasımi yerli ve yabancı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Münih Güvenlik Konferansı’nda İran konusundaki  ifadelerine değinerek tepki gösterdi.

 

Ankara, çaresizliğini örtbas etmek için öfkeden bu ifadelere başvuruyor

Kasımi, “Türkiye, özellikle başarısız darbe girişimi sonrası çeşitli alanlarda İran’ın destek verdiği önemli komşularımızdan biridir. Türkiye’deki kaotik durum nedeniyle ülkedeki bazı politikacılar, muhtemelen sonuçlarını iyi düşünmeden, normal olmayan ifadeler kullanıyor. Yanlış politikalar nedeniyle girdiği girdaptan kurtulamayan Ankara, çaresizliğini örtbas etmek için öfkeden bu ifadelere başvuruyor” dedi.

 

“Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var”

Kasimi, Tahran’ın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması fikrini yanlış bulduğunu söyleyerek, bunun sorunları daha çok arttıracağını ve Suriye’deki diğer etkin devletler tarafından onaylanmayacağını da ifade etti. Kasimi ayrıca, “Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var. Türk makamlarından, İran hakkında yaptıkları konuşmalarına daha fazla dikkat edip, bu tip sözlerin tekrarlanmamasını temenni ederiz. Türk dostlarımız bu tip ifadelerini tekrarlarsa biz de susmayıp karşılık vereceğiz” dedi.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: