İrgil: "24 Haziran, öğretmenler için hesap sorma fırsatıdır" - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

İrgil: “24 Haziran, öğretmenler için hesap sorma fırsatıdır”

İrgil: “24 Haziran, öğretmenler için hesap sorma fırsatıdır”
Yorum Yap

SEÇİME GİTMESE DERT OLACAKTI, 24 HAZİRAN’DA PERT OLACAK

İrgil: “24 Haziran, öğretmenler için hesap sorma fırsatıdır”

Genç öğretmen Merve Çavdar’ın 4 yıldır atanamadığı için yaşamına son vermesinin bir kez daha öğretmenlerin çaresizliğini gösterdiğini belirten TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, “Seçim sürecinde atama bekleyen yüz binlerce öğretmene bir dolu sözler verecekler ama seçim öncesi atama kararı alınmazsa öğretmenler 24 Haziran’da gereken cevabı verecek” dedi.

Öncelikle seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Tabii şu anda Meclis’te OHAL’in uzatılması görüşülürken erken seçim kararı alınması demokrasi açısından büyük bir tezat. Çünkü bu, Türkiye OHAL’de erken seçime gidecek demektir. Aslında hükümetin şu anda OHAL görüşmelerini sonlandırması ve geri çekmesi gerekir. Türkiye’nin demokrasisinin itibarı için, seçimin meşrutiyetinin sağlanabilmesi için OHAL’in kaldırılarak erken seçime gidilmesi gerekir. Öte yandan madem erken seçim kararı aldılar, halkımız son 15 yılda çektiklerinin hesabını, OHAL sürecinde yaşanan haksızlıkların, hukuksuzlukların, adaletsizliklerin hesabını, KHK’larla yaşanan acıların hesabını, yaşanan ekonomik sıkıntının hesabını, verilen şehitlerin hesabını 24 Haziran’da sorma fırsatına kavuşmuştur. Kaldı ki; eğer iktidar erken seçim teklifini görmeseydi ona dert olacaktı, iktidar seçim teklifini kabul etti 24 Haziran’da pert olacak.”

“Öğretmenler de 24 Haziran’da gereken cevabı verecektir.”

Geçtiğimiz günlerde yaşamına son veren 28 yaşındaki Aydınlı öğretmen Merve Çavdar’a da değinen İrgil, Çavdar’ın sadece bir örnek olduğunu söyledi. Bugüne kadar 52 öğretmenin canına kıydığını belirten İrgil, atama bekleyen öğretmenlerin büyük bir çaresizliğe sürüklendiğini Merve’nin intiharının bu çaresizliğin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

“Şimdi atama bekleyen yüz binlerce öğretmene bu seçim sürecinde yine bir dolu sözler verilecek” diyen CHP’li İrgil, şunları söyledi: “Eğer iktidar vereceği bu sözlerde samimiyse bunu seçim öncesi alacağı atama kararıyla gösterir. Ancak 100 bin öğretmenin ataması için seçim öncesi karar alınmazsa, öğretmenler de 24 Haziran’da gereken cevabı verecektir.”

ACİL VE ADİL KARARLARA İHTİYAÇ VAR

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, bu süreçte 30 bine yakın tutuklu öğrencinin de unutulmaması gerektiğini belirterek, “Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin talimatla tutuklanmaları, eğitim hayatı için de, hukuk sistemi için de ayıptır. Öğrenciler arasındaki tartışmanın üniversite bünyesinde disiplin mekanizmasıyla çözülebilecekken gözaltı ve tutuklamalar asla unutulmayacaktır” diye konuştu. İrgil sadece bu öğrencilerin değil, haksız hukuksuz yere gözaltında bulunan, tutuklu olan, hakkında dava açılmış, hüküm kurulmamış, KHK ile açığa alınmış herkesle ilgili seçimden önce karar verilmesi gerektiğini söyledi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: