IŞİD’in infaz videosundaki militan iki kez gözaltına alınıp salıverilmiş

IŞİD’in infaz videosundaki militan iki kez gözaltına alınıp salıverilmiş

IŞİD’in iki Türk askerini infaz ettiğini ileri sürdüğü videoda görülen Hasan Aydın adlı militanın üç yıl içinde iki kez gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

 

DHA’nın haberine göre Hasan Aydın’ın ailesi 40 yıl önce Diyarbakır’ın Çermik ilçesinden göç edip Adana’nın merkez Yüreğir ilçesine yerleşti.

 

Ailenin en küçük çocuğu, Adana polisinin 2012 yılında düzenlediği operasyonda El Kaide üyeliğinden gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

 

Aydın üç yıl sonra 2015’te Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yine gözaltına alındı. Hasan Aydın’ın kullandığı minibüste askeri malzemeler ve drone ele geçirildi. Aydın, çıkartıldığı mahkemece bu kez de adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

 

IŞİD’in Türklerden oluşturduğu ‘Yaşar Grubu’nun içerisindeki infaz timinde yer alan Hasan Aydın, 2012’de Adana’daki El Kaide operasyonunda, 2015’te ise Hatay’dan Suriye’ye geçmek istediği sırada yakalanıp serbest bırakılmış. Söz konusu IŞİD militanı Hasan Aydın 2 Türk askerinin yakarak infaz edilmesi olayı ile gündeme gelmişt.

 

 

Ne Olmuştu?

IŞİD kaçırdığı iki Türkiye askerini yakarak öldürdüğünü ilan etmiş, bununla ilgili olduğunu iddia ettiği bir video ve fotoğraflar yayınlamıştı.

Videoda, Türkçe konuşan bir IŞİD militanının örgüt propagandasının ardından asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefter Taş olduğunu söylüyordu. Diğer asker kamuflajlı ve yine Türkçe konuşan kişiyse isminin Fethi Şahin olduğunu, jandarma istihbaratta görev yaptığını söylüyordu.

Videodaki örgüt militanı, Türkiye’nin bölgeden çekilmemesi durumunda eylemlerine devam edeceği uyarısında da bulunmuştu.

Askerleri yakarak infaz ettiğine dair görüntüler yayınlandıktan sonra sosyal medyada yer yerinden oynarken, internete erişimde kısıtlamalar başlamıştı.

Videoya dair ana akım medya en ufak bir haber geçmezken, milli savunma bakanlığı, videonun incelendiğini açıklamakla yetinmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, İzmir’de yaptığı bir konuşmada olaya değinmeden El Bab operasyonunun devam edeceği sinyalini vermişti.

%d blogcu bunu beğendi: