Son Dakika Haberler

İstanbul Üniversitesi bileşenleri “Üniversitemi bölme” demek için bir araya geldi

İstanbul Üniversitesi bileşenleri “Üniversitemi bölme” demek için bir araya geldi
Yorum Yap

İstanbul Üniversitesi bileşenleri “Üniversitemi bölme” dedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) bileşenleri, üniversitenin bölünerek fakültelerin taşınmak istenmesine karşı Beyazıt’ta kitlesel eylem gerçekleştirdi.

Saat 13.00’te İÜ’nün ana kapısı önünde toplanan çoğunluğu tıp öğrencisi yüzlerce kişi “Üniversiteme dokunma fakülteme dokunma!”, “Üniversiteler kökünden koparılamaz!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!”, “İÜ bütündür parçalanamaz!”, “Cerrahpaşa bizimdir bizim kalacak!” sloganlarıyla üniversitenin bölünmesine izin vermeyeceğini haykırdı.

“Üniversitemi bölme!” pankartı etrafında bir araya gelen kitle coşkulu sloganlar haykırdı. Basın açıklamasının okunmasına geçilmeden önce üniversite bileşenleri tarafından konuşmalar yapıldı.

“Karar tepeden inmedir”
İlk konuşmayı yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve İÜ’nün seçilmiş rektörü Prof. Dr. Raşit Tükel birkaç sene önce yürüttükleri çalışmalarla özerk üniversite taleplerini dile getirdiğini hatırlattı. Buna karşın yukarıdan yapılan düzenleme ve dayatmalarla İÜ üzerinde bir yönetim kurulduğunu, bugün de kimseye danışılmadan üniversitenin taşınmasıyla ilgili bir yasa tasarısı getirildiğine dikkat çekti. Bölünmeye ilişkin hiçbir gerekçe açıklanmadığını belirten Tükel yapılanın tarihsel bağları koparmak ve ortak bir değeri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Böylece üniversitenin arazileri ve fakültelerinin “böl ve yönet” mantığıyla tahakküm altına alınacağını ifade eden Tükel üniversite bileşenlerinin buna izin vermeyeceğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Kasapçopur taşınmanın hasta ve öğrenci hizmetlerini aksatacağına dikkat çekti.

“İki yıl önce alınan karar ilgili fakültelerle paylaşılmadı”
İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip tarafından okunan açıklama şöyle başladı: “19 Nisan 2018 günü TBMM Başkanlığına verilen torba yasa önerisinin 7. maddesi ile İÜ’nün ilk fakültesi olan ve 191 yıldır sağlık ve eğitim hizmeti veren İstanbul Tıp Fakültesi, 1857 yılında kurulan Türkiye’nin ilk orman fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk diş hekimliği fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Türkiye’nin ilk işletme fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, spor bilimleri fakültesi, iletişim fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, 22.755 öğrencisi ile birlikte isimlerinden ve tarihlerinden koparılmak isteniyor.”

Fakültelerin bölünmesinin, başarıyı daha da azaltacağı vurgusu yapılan açıklamada “Öte yandan YÖK’te iki yıl önce alındığı görülen bu karar, ilgili fakültelerle paylaşılmamış, karar alma sürecine muhataplar dahil edilmemiştir” denildi. Açıklama, yasa tasarısının geri çekilmesi talebiyle sona erdi.

Eylemin devamında bir öğrenci ve bir akademisyen daha konuşma yaptı. Açıklamanın sonlanmasının ardından yapılmak istenen forum, kitlenin çok kalabalık olması ve ses sisteminin bozulması nedeniyle yarın saat 13.00’e ertelendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)