İstanbul’dan hükümete mesaj: Barışta ısrar, yaşamda ısrardır

İstanbul’dan hükümete mesaj: Barışta ısrar, yaşamda ısrardır

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin öncülüğünde İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda , “Barış tecrit edilemez” sloganı ile 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeni ile düzenlenen miting, binlerce kişinin katılımı ile barış ve direniş mesajı ile devam etti.

Saygı duruşu ve tertip komitesinin açılış konuşmasının ardından Cumartesi Anneleri adına Hanım Tosun, Barış Anneleri adına Bedia Gökdeniz , Suruç Aileleri adına Murat Budak, Gezi Aileleri adına Volkan Kesanbilici konuştu.

İlk konuşmayı yapan Hanım Tosun, Kürtçe yaptığı konuşmasında, barışı savunmaya devam edeceklerini belirtirken Bedia Gökdeniz de, “Alana girerken elimizde ‘Savaşa geçit vermeyeceğiz?’ yazılı pankart vardı. Polis, ‘Türkiye’de savaş mı var?’ diye sordu. Türkiye’de savaş olmasa çocuklarımız ölür mü? Savaş olmasa, ormanlarımız yakılır mı? Savaş olduğu için bütün bunlar oluyor. Biz, barış istiyoruz. Savaş bitene kadar mücadele edeceğiz. Mutlaka barış kazanacak” dedi. Daha sonra Suruç Aileleri’nden Murat Budak kısa bir konuşma yaptı. Budak konuşmasında, dünyada halkların barış umudunu yenecek hiçbir silah üretilmediğini belirtti. Son olarak Gezi Şehitleri Aileleri ve Gazileri adına konuşan Volkan Kesanbilici, “Hep birlikte tüm alanlarımızı özgürleştireceğimizi umuyoruz. Burada olmak çok önemli. Bizim acılarımızı ayrıştırmaya çalışanlar var. Onlar aynı zamanda barışın da düşmanlarıdır. Bizim acılarımızı ayrıştıranlar bizim düşmanımızdır, barışın düşmanıdır” vurgusu yaptı.

Daha sonra Grup Vardiya, Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyledi.

Evrim Kepenek

Fotoğraflar: Pembegül Gökçek

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: