İzmir’de öldürülen üniversite öğrencisi Zülal için eylem düzenlendi: “Düşlerindeki maviliği yaşatacağız”

İzmir’de öldürülen üniversite öğrencisi Zülal için eylem düzenlendi: “Düşlerindeki maviliği yaşatacağız”

İzmir’de üniversite öğrencisi olan Zülal’in erkek arkadaşı tarafından öldürülmesi sebebiyle okuduğu fakültede protesto eylemi düzenlendi.

(Şafak Yel)

Zülal Tütüncü’nün öldürülmesine öğrencisi olduğu Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi sessiz kalmadı.

İzmir’in Bornova ilçesinde dün polisi arayan Günhan Ö. (26), kız arkadaşı Zülal Tütüncü’yü (21) öldürdüğünü ihbar etmiş, eve giden polis ekipleri üniversite öğrencisinin cansız bedenini bulmuştu.

Bu cinayet sebebiyle Tütüncü’nün öğrencisi olduğu Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Aralarında okul arkadaşları ve akademisyenlerin de bulunduğu grup, Zülal Tütüncü’nün resmini taşıyarak “Sessiz kalmıyoruz”, “Düşlerindeki maviliği yaşatacağız” yazılı dövizler taşıdı.

(Şafak Yel)

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya, yaptığı açıklamada, bu yıl kayıtlara geçen kadın cinayeti sayısının 295 olduğunu, bunun büyük bir toplumsal sorun haline geldiğini ifade etti.

Yalçınkaya, “Kadına şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bu nedenle kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve bunlarla örtüşen ulusal yasaların hayata geçirilmesi çok önemlidir.” dedi.

Öğrencilerden Ezgi Yavuz, kadına yönelik şiddet ve cinayetlere karşı cezaların yetersiz olduğunu savunarak, bu konuda toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

(Yenigün Gazetesi)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: